Palata: Prodloužení protiruských sankcí je už zřejmě poslední

Zástupci členských zemí Evropské unie na čtvrtečním summitu rozhodli o prodloužení sankcí proti Rusku do července příštího roku. Jednání, která summitu předcházela, byla podle novináře a komentátora Luboše Palaty velmi složitá. Stále více zemí totiž s dalším prodlužováním nesouhlasí. I proto se podle něj pak dá očekávat, že je to zřejmě naposledy, kdy se na tom EU dokázala shodnout.

Summit rozhodl o prodloužení protiruských sankcích vzhledem k tomu, že stále nedošlo k naplnění mírových dohod z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci na východě země.

„I když prodloužení sankcí bylo jen takovým technickým krokem, tak ta jednání, která tomu předcházela, vůbec snadná nebyla,“ uvedl Palata. Zejména Itálie byla podle něj na summitu silně proti tomuto kroku. Není ale jediná. „Takových zemí, kterým už se sankce proti Rusku nelíbí a rády by je zrušily, je v Evropské unii celá řada,“ dodal. Už z toho důvodu můžeme podle Palaty očekávat, že je to nejspíš naposledy, co se na prodloužení sankcí EU shodla. 

„Mluví se o tom, že jediné, co by mohlo pomoci tomu, že sankce budou existovat dál, je to, když nová administrativa kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa bude pokračovat v Obamově kurzu, který byl ještě výrazně tvrdší než ten evropský,“ řekl Palata. Zatím to ale vypadá, že Trumpův přístup k Rusku bude mnohem vstřícnější. V tuto chvíli tak nezbývá než čekat. Vzhledem k nevypočitatelnosti Trumpa totiž nemůžeme předpovídat vůbec nic.

Sankce zasahují zejména běžné Rusy

Ruský prezident Vladimir Putin však prohlašuje, že protiruské sankce ekonomice Ruska neuvěřitelně prospívají. Podle Palaty je pravda, že na zákazu dovozu výrobků z EU vydělaly některé sektory ruského zemědělství nebo strojírenství. Protiruské sankce ale nejvíce ubližují obyčejným Rusům, jejichž životní úroveň rapidně klesla. „Přestože jsou Rusové zvyklí na ledacos, tak tento pokles životního standardu, zvláště ve velkých ruských městech jako Moskva nebo Petrohrad, rozhodně není nikomu příjemný. Mnozí Rusové dávají najevo, že by byli rádi, kdyby konfrontace mezi Západem a Ruskem co nejdříve skončila,“ uvedl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Prodloužení protiruských sankcí je už zřejmě poslední Foto: Vladimir PUTIN; Zdroj: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 3. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.