Palata: Polsko už registruje odliv investorů. Situace v zemi spěje k velké konfrontaci

Polská opozice tento týden ukončila po téměř měsíci blokádu zasedacího sálu Sejmu. Protestovala tím proti kroku vládní strany Právo a spravedlnost, která za neregulérních podmínek odhlasovala zákon o rozpočtu. Svým dlouhým protestem však opakovaného hlasování nedosáhla. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty už nyní polská média hovoří o odlivu zahraničních investic do polských firem kvůli této politické nestabilitě. Situace v zemi podle něj spěje k velké konfrontaci.

Opozice se k blokádě hlavního sálu Sejmu původně rozhodla na protest proti návrhu Práva a spravedlnost omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Kvůli této blokádě pak poslanci vládní strany schválili 16. prosince návrh státního rozpočtu v jiné místnosti a tudíž bez účasti opozice. Podle opozičních poslanců ale bylo toto hlasování nezákonné a pokračovali proto v blokádě až do nynějška. 

Vládní strana Právo a spravedlnost udělala v reakci na protesty opozice jediný ústupek. Zrušila návrh na omezení práce novinářů v sálech Sejmu, kvůli kterému původně opoziční blokáda začala. Návrh omezoval přístup novinářů do jednacího sálu na pouze dva členy redakce a kromě oficiálních záznamů zakazoval pořizování dalších záznamů ze sejmových debat. „Pokud by tam například nějaký poslanec chyběl a někdo hlasoval místo něj, tak by to už kamery polských novinářů nemohly zaznamenat,“ vysvětloval Palata.

Co se týče zákonu o státním rozpočtu, tak podle Palaty nejspíš nedojde k opakování hlasování, přestože by si to podle něj situace žádala. „V tuto chvíli tahá opozice za kratší konec tím, že ukončila blokádu a nebyla splněna ani tato podmínka. Blokáda trvala opravdu velmi dlouho. Poslanci opozice se tam střídali i přes vánoční svátky,“ řekl na rádiu Zet. Tamní ministr vnitra jim za to navíc hrozí až deseti lety vězení.

Tato politická krize je v Polsku největší od roku 1990 a její uklidnění podle Palaty není v dohlednu. „Už dnes je Polsko vnímáno velmi problematicky. V polských novinách se objevují komentáře, že už teď zahraniční investoři velmi váhají, zda dát peníze do polských firem, protože ta situace v zemi opravdu spěje k velké konfrontaci,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Polsko už registruje odliv investorů. Situace v zemi spěje k velké konfrontaci Foto: ČTK/PAP/Leszek Szymanski

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.