Palata: Polská vláda se snaží poškodit Tuska, její kandidát na prezidenta EU ale nemá šanci

Na čtvrtečním summitu Evropské unie si evropští představitelé zvolí nového předsedu Evropské rady. Na výběr budou mít ze dvou Poláků - současného předsedy Donalda Tuska a kandidáta polské vlády, europoslance Jaceka Saryusze-Wolskiho. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale Wolski nemá šanci. Jeho nominace je jen výsledkem vnitropolitických sporů a snahy poškodit Tuskovu pověst.

Polská vláda odmítla podpořit současného prezidenta Evropské unie a bývalého polského premiéra Donalda Tuska v jeho kandidatuře na další předsednické období. „Odmítla ho podpořit z mnoha různých důvodů. Jedním z nich měl být, že jako unijní prezident se odvážil kritizovat současnou situaci v Polsku a vyzvat Polsko k nápravě, pokud jde o dodržování základních principů demokracie,“ uvedl Palata na rádiu Zet. Navrhla proto svého vlastního kandidáta, europoslance Jaceka Saryusze-Wolskiho.

Paradoxní na tom podle Palaty je, že Wolski byl poměrně významným a viditelným činitelem polské opoziční strany Občanská platforma, ze které byl o víkendu vyloučen podobně jako z Evropské lidové strany. Ta sdružuje nejvíce europoslanců v Evropském parlamentu,“ dodal.

Jeho kandidatura není podle Palaty nic jiného, než výsledek vnitropolitických sporů v Polsku.„Wolski se snaží vystupovat jako polský patriot, kterému kritika Polska ze strany Donalda Tuska vadila a označil ji za moment, který je neslučitelný s něčím, jak by měl vystupovat polský politik, ať už je v jakékoliv funkci,“ uvedl. Polská vláda se podle Palaty snaží Tuskovi uškodit a to zejména proto, aby zničila jeho pověst v Polsku.

Tuskovi to však podle něj nikterak neuškodí a Wolski pak ve čtvrteční volbě nemá šanci.„Jacek Saryusz-Wolski podle mého názoru prostě využil momentu, kdy může být alespoň na chvilku velkým hrdinou a do toho souboje jde. On je to opravdu jen souboj na papíře, protože v té čtvrteční volbě šanci nemá,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Polská vláda se snaží poškodit Tuska, její kandidát na prezidenta EU ale nemá šanci Foto: Donald TUSK; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.