Palata: Pokud se Turecku nepodaří zvládnout bezpečnostní situaci, hrozí mu ekonomická recese

Istanbulská policie od silvestrovské noci pátrá po útočníkovi, který v klubu Reina postřílel skoro čtyři desítky lidí. Dnes se k atentátu přihlásil takzvaný Islámský stát. Během uplynulého roku došlo na území Turecka k více než osmi velkým útokům. Komentátor a novinář Luboš Palata na rádiu Zet upozornil, že Turecku hrozí v příštím roce ekonomická recese, pokud se bezpečnostní situaci v zemi nepodaří zvládnout.

„Turecká situace je opravdu složitá. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si nadělal v posledních měsících nepřátele na mnoha různých frontách. Bojuje proti Kurdům, bojuje proti Islámskému státu, pozatýkal obrovské množství vnitřní opozice, kterou spojuje s nepodařeným vojenským pučem,“ připomněl Palata. Erdoganova politika tak zvyšuje napětí ve společnosti a dá se předpokládat, že útoky v Turecku budou pokračovat.

Pro Turecko je to vedle každodenního strachu o vlastní život i ekonomickou tragédií. Pro zemi je totiž turistický ruch velmi důležitou složkou státního rozpočtu. „Pokud se nepodaří bezpečnostní situaci zvládnout, tak příští turistická sezóna může být pro Turecko velmi chudá a může to dostat celou zemi do velké ekonomické recese a Turecko může mít velmi vážné ekonomické problémy,“ řekl Palata.

Nešťastný Nový rok

K poslednímu útoku na novoroční oslavy v istanbulském klubu Reina se dnes přihlásil Islámský stát. Dosud neznámý útočník zde zabil 39 lidí, většinou cizinců. „Je to ještě složitější v tom, že ten klub byl samozřejmě chráněn. Při útoku nejdříve zemřel policista, který měl klub na starosti a byl tam jako hlídka. I turecké bezpečnostní složky zareagovaly velmi rychle. Policie tam byla za několik málo minut. Ani to ale nepomohlo,“ uvedl Palata.

Reina je navíc vyhlášený klub pro vysokou istanbulskou společnost. Nalézá se na evropské straně Istanbulu u břehu Bosporu. „To, že právě tam se odehrála taková tragédie je opravdu dvojnásob smutné, protože tohle nádherné místo bude asi už navždy spojeno s desítkami mrtvých, které si ten atentát vyžádal,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: Pokud se Turecku nepodaří zvládnout bezpečnostní situaci, hrozí mu ekonomická recese Foto: ČTK/ZUMA/Depo Photos

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.