Palata: Pokud Erdogan nezíská moc v nedělním referendu, pokusí se o ni jinými prostředky

V neděli proběhne v Turecku přelomové ústavní referendum, které by mělo výrazně posílit pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty průzkumy hovoří o velmi těsném souboji mezi příznivci a odpůrci této ústavní reformy. Palata se nicméně obává, že i v případě zamítnutí změny Turecka v prezidentskou republiku by si Erdogan našel jiný způsob, jak získat moc.

I v prezidentské republice může fungovat demokracie. Příkladem mohou být například Spojené státy americké. Pokud se tedy z Turecka skutečně stane prezidentská republika, tak to podle Palaty neznamená, že v Turecku demokracie definitivně skončila. Přesto někteří pozorovatelé mluví o tom, že s přijetím ústavního referenda se v Turecku demokracie vytratí. Obavy jsou podle Palaty oprávněné z toho důvodu, v jaké atmosféře se nyní země nachází.

„Problém je v tom, že je to kombinováno s událostmi, které probíhají po neúspěšném pokusu o turecký státní převrat, který se loni pokusila uskutečnit turecká armáda nebo její část. Je to provázeno nebývalými represemi jak proti účastníkům a podporovatelům tohoto puče, tak proti velké části občanské společnosti v Turecku, proti mnoha opozičním politikům. Referendum probíhá v atmosféře, která se rozhodně nedá označit za svobodnou, za atmosféru, která by umožnila normální férovou kampaň,“ řekl na rádiu Zet.

Média se moc nevěnují tomu, jaké je aktuálně rozložení nálad v souvislosti s referendem. Podle Palaty je podle posledních průzkumů, které i v této atmosféře v Turecku probíhají, poměr sil příznivců a odpůrců prezidentské republiky vyrovnaný. „Máte průzkumy, ve kterých vedou odpůrci tohoto kroku. Máte průzkumy, ve kterých vedou naopak příznivci prezidenta Erdogana. Pokud referendum proběhne férovým způsobem a pokud ještě v Turecku funguje demokracie naplno tak, že alespoň výsledky referenda nebudou nijak zfalšované, tak je to velmi těsný souboj,“ řekl.

Erdogan je ale ve svých krocích nevyzpytatelný. Pokud se mu tedy nepodaří prosadit své představy o fungování tureckého státu skrze referendum, najde si jiné prostředky, domnívá se Palata. „Represe se ještě více utuží,“ dodal.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Palata: Pokud Erdogan nezíská moc v nedělním referendu, pokusí se o ni jinými prostředky Foto: Recep Tayyip ERDOGAN; Zdroj: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská CEFC má převzít stadion Eden

    Byznys ·

    Stadion v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC. Ta už vlastní fotbalovou Slavii Praha, která na stadionu hraje. O stadion se vša…

  2. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.