Palata: Plénum na téma česká média bylo vztyčeným ukazováčkem EU

Evropský parlament ve čtvrtek projednával ohrožení svobody médií v České republice. Debata se týkala zejména exministra financí Andreje Babiše, který čelí obvinění, že ovlivňuje média, která vlastnil prostřednictvím vydavatelství Mafra. Novinář a komentátor Luboš Palata na rádiu Zet uvedl, že čtvrteční plénum otevřelo dveře pro to, aby se případně mohlo znovu opakovat. Česká média také podle něj budou nyní pod drobnohledem EU.

„Když se něco projednává na plénu Evropského parlamentu, tak je to opravdu věc, která je poměrně vážná. Tam se nedostane ledacos,“ poznamenal Palata. Někteří čeští europoslanci přitom debatu parlamentu označili za zbytečnou. Účast přitom byla nemalá. Debatovat o českých médiích ve čtvrtek přišlo více než 15 zemí Evropské unie i přes to, že se jednání konalo brzy ráno.

Hlavním tématem pak byl Andrej Babiš. Před nedávnem se totiž v Česku dostaly na veřejnost nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která předseda hnutí ANO posléze předal do svěřeneckého fondu. Babiš tyto kompromitující nahrávky označuje za zmanipulované. Naznačil také, že převede vydavatelství Mafra do samostatné nadace

Evropská debata na téma česká média skončila bez závěrečné rezoluce, která se ovšem ani neočekávala. Podle Palaty ale lze očekávat, že mediální scéna v České republice bude nyní výrazně více sledována, než byla dosud. „Byl to takový vztyčený ukazováček: Dávejte pozor! Evropská unie se zabývá tím, co se děje kolem u vás v médií a nepokládáme tu situaci u v České republice za normální a bezrizikovou věc,“ uvedl.

Z českých veřejnoprávních médií si může vzít Polsko příklad

Na zasedání europarlamentu ale také několikrát zaznělo, že možné politické zneužívání médií v Česku není systémovým problémem. Chválena byla pak česká veřejnoprávní média. „Oproti například situaci v Polsku nebo Maďarsku je to stav, který je určitě nejen mnohem lepší, ale mohl by těmto zemím sloužit za příklad toho, kam by se měly vrátit, pokud chtějí plně dodržovat demokratické principy,“ uvedl s tím, že připomněl, že ve zmíněném Polsku a Maďarsku tamní vlády zrušily veřejnoprávní sdělovací prostředky a proměnily je na „hlásné trouby vládní strany“.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Plénum na téma česká média bylo vztyčeným ukazováčkem EU Foto: Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

  2. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.