Palata: Papež naléhal v Polsku na mládež, aby naučila starší generaci větší toleranci

Papež František v rámci svého posledního kázání v Krakově řekl více než 2,5 milionům lidem, že dospělí potřebují učit v různosti, dialogu a sdílení multikulturnosti. Velká část posluchačů patřila k účastníkům Světových dnů mládeže. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty papež František tím prosil mladší generaci, aby se pokusila naučit žít starší jedince v multikulturní společnosti. 

„My dospělí dnes potřebujeme vás, abyste nás učili - žít v různosti a dialogu, sdílet multikulturnost nikoli jako hrozbu, ale jako příležitost. Vy jste příležitost budoucnosti. Mějte odvahu nás učit, že je snadnější budovat mosty než zdi," řekl papež František.

Palata říká, že papež chtěl svými slovy reagovat na poslední vlnu násilností namířenou proti katolické církvi. Detailně jde o poslední vraždu duchovního v katolickém francouzském kostele Saint-Étienne-du-Rouvray. Nešlo ale o útok islámu jako víry. Na kostel přesně mířila radikální skupina Islámského státu.

„Papež chtěl tímto poselstvím říci, že v této multikulturní společnosti křesťané a muslimové už žijí. Na rozdíl od té starší generace, která se tomuto uspořádání světa občas velice tvrdě brání nebo má pocit, že by se to kolo dějin mělo otočit zpátky,“ sdělil Palata na rádiu Zet. Mladší generace tak má tu starší naučit většímu pochopení jiných kultur.

Průlomová návštěva Osvětimi

Palata si na rádiu Zet rovněž všímá návštěvy nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. V rámci ní totiž papež nepronesl žádný projev. Celá návštěva tak probíhala v naprostém tichu.

Namísto toho, aby přednášel svoji vlastní mši, tak si vyslechl u památníku obětem holokaustu kázání místního rabína.

„Právě to ticho a také zápis do pamětní knihy tábora, kde papež požádal boha o odpuštění za hrůzy, které se v tomto nacistickém koncentračním táboře staly, bylo velice silné gesto. Bylo to něco, co mnoho lidí ocenilo. Bylo to něco, co ještě žádný papež v Osvětimi neudělal,“ sdělil Palata. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Papež naléhal v Polsku na mládež, aby naučila starší generaci větší toleranci Foto: neneo / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.