Palata: Otřesy v EU mohou seskupení uvrhnout do instituciolnálního chaosu

Martin Schulz skončí po dvouletém funkčním období na postu předsedy Evropského parlamentu. V rámci toho řekl, že se vrací do německé politiky. To ovšem může předcházet institucionálnímu chaosu. Odchodem Schulze hrozí, že Evropská socialistická strana nebude mít v EU ani jeden významný post. Všechny největší posty připadnou totiž Evropské lidové straně. Publicista a komentátor Luboš Palata říká, že ohrožen je i předseda Evropské rady Donald Tusk, kterému končí v druhé polovině příštího roku funkční období. Hrozí, že jej může nahradit kandidát z protiintegračních stran, mezi něž patří i Národní fronta Marine Le Penové. 

Podle Palaty jsou mnozí europoslanci toho názoru, že velká koalice nefunguje. Je funkční pouze v rámci velkých hlasování.

„Při mnoha menších se vytvářejí různá politická uskupení, kdy společně hlasují evropští socialisté, zástupci řekněme extrémní nebo vyhraněné levice a k nim se připojují strany, které jsou na úplně opačném konci spektra. Jde o takové protiintegrační strany, jako je například Národní fronta Marine Le Penové z Francie,“ říká Palata na rádiu Zet.

Protisystémové strany získávají v mnoha případech více hlasů, než kolik jich obdrží Evropská lidová strana nebo Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

„Volba předsedy Evropského parlamentu bude navíc dvoukolová. V tom druhém kole už stačí prostá většina hlasů. V rámci toho by mohlo opravdu dojít k tomu, že dojde ke zvolení nepředvídatelného kandidáta, který ani nebude z Evropské socialistické strany ani z Evropské lidové strany. To by bylo také obrovské novum,“ informoval Palata.

Otázkou podle Palaty je, co by to s dosud relativně dobře fungujícím Evropským parlamentem udělalo a jak by se to projevilo na jeho akceschopnosti.

Velké množství europoslanců podle Palaty poukazuje na to, že nejvíce ohroženým člověkem v současnosti je evropský prezident Donald Tusk. Tomu v polovině příštího roku vyprší první dvou a půl leté funkční období. Tusk má ztíženou pozici kvůli tomu, že nemůže očekávat ani podporu od vlastní vlády. Je totiž opozičním politikem.

Evropské unii kvůli těmto faktorům hrozí politické zemětřesení. Nyní můžeme pouze čekat na to, jak se celá situace vyvine.

„S mnoha problémy potýkající se EU by mohla upadnout do jakéhosi institucionálního chaosu a to by se určitě negativně projevilo na věcech, jako je vyjednávání brexitu nebo řešení uprchlické krize, což si určitě nikdo nepřeje. Neměl by si to přát ani nikdo z České republiky,“ míní Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Otřesy v EU mohou seskupení uvrhnout do instituciolnálního chaosu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.