Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním amerického snu. Na rádiu Zet také vyzdvihl jeho domácí politiku, kdy zemi rychle vyvedl z ekonomické krize a umožnil dosáhnout i těm nejchudším Američanům na zdravotní pojištění. Výjimečná byla i jeho lidskost a vztah k rodině.

Po osmi letech končí éra amerického prezidenta Baracka Obamy, kterou vystřídá republikánský prezident Donald Trump. Newyorský miliardář slibuje splnění amerického snu tím, že „udělá Ameriku znovu velkolepou“, jak hlásal jeho oficiální volební slogan. Podle Luboše Palaty je jistý americký sen i největším odkazem Obamy, jen se od toho Trumpova liší. „Je to sen, že se vzdělaný a slušný člověk může stát americkým prezidentem. Je to sen o tom, že slušnost může být i v politice, že lze myslet na ty nejchudší Američany a přesto dělat politiku, která může být mezi Američany populární,“ uvedl.

Flickr.com

Právě domácí politika byla Obamovou silnou stránkou. Palata vyzdvihl zejména Obamův velký krok ve zdravotnické reformě Obamacare. „To není nic jiného, než rozšíření zdravotního pojištění na ty nejchudší Američany. Je to něco, co my tady v Evropě pokládáme za naprosto normální, že můžeme jít k doktrovi a neplatit, že jsme pojištěni ze zákona. Něco takového v Americe dosud nebylo do Obamovy doby normální,“ uvedl. Republikáni ale reformu kritizují a dnes nastupující prezident Donald Trump ji slíbil zrušit. Podle Palaty ale nepůjde udělat krok zpět zas až tak snadno. „Myslím, že i z té zdravotní reformy něco zbude,“ dodal. Pozitivně vidí ale i rychlé vyvedení Spojených států z finanční krize, kterou Obama zdědil po předchozí vládě.

Lidský prezident

Palata se také zmínil o Obamově rodině, která byla podle něj vzorem a příkladem, a to „i v dnešním světě, který trochu dává otazníky nad rodinné hodnoty“. Byl to podle něj humánní prezident, který dokázal přitáhnout i méně vzdělané a hůře vydělávající Američany, kteří mu ve volbách dali hlas. „I pro lidi, kteří jeho politikou nebyli úplně nadšeni, měl Barack Obama velkou lidskou přitažlivost,“dodal.

Barack Obama a první dáma Michelle Obamová pózují na fotky v rámci pětiletého výročí fitness programu Let's Move / Flickr.com

Prezident Obama překvapil majora vojenské kanceláře Bílého domu Bernarda Barretta narozeninovým dortem na palubě Air Force One během letu ze Seattlu (2010) / Flickr.com

Prohra s Putinem?

I Obama měl ve svém programu zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem, které bylo označováno jako politika „Resetu“. To však fungovalo pouze mezi lety 2009 až 2013, mnozí tak označují jeho mezinárodní politiku za prohru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Myslím, že Vladimir Putin tento souboj nevyhrál, byť to na první pohled v tuto chvíli vypadá. Myslím, že na body vyhrál Barack Obama, Spojené státy a Západ jako takový. Vladimiru Putinovi z té jeho kořisti po příštích několika letech téměř nic nezbude, naopak zbude oslabené Rusko, které stále za Spojenými státy zaostává o mnoho kosmických délek,“ predikoval Palata na rádiu Zet.

ČTK/imago stock&people

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen Foto: Flickr.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.