Palata: Nizozemsko schválilo asociační dohodu s Ukrajinou. Může to nahrát Wildersovi

Nizozemský parlament ve čtvrtek schválil asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Tu přitom v dubnu minulého roku Nizozemci odmítli v právně nezávazném referendu. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty je to ze strany Nizozemska odvážný krok. V blížících se parlamentních volbách to totiž může nahrát euroskeptikovi ze Strany pro svobodu Geertu Wildersovi.

Mohlo by vás zajímat

Nizozemsko bylo dlouho jediným státem EU, který asociační dohodu s Ukrajinou neratifikoval. Důvodem bylo právě referendum, ve kterém se vyslovilo 61 procent voličů proti této dohodě. Volební účast však překročila jen těsně minimální třicetiprocentní hranici. „Nizozemská vláda se rozhodla právě proto, že Nizozemsko nemá reálné důvody odmítnout asociační dohodu s Ukrajinou a neobjevili se ani příliš v referendové kampani, jít proti názoru referenda,“ uvedl Palata.

Vzhledem k tomu, že se v Nizozemsku blíží parlamentní volby se však podle Palaty jedná o odvážný krok. „Je to gesto, které v některých momentech může nahrát Wildersově xenofobní pravici, která se pohybuje na hraně ultrapravicové scény a může ve volbách zvítězit,“ uvedl na rádiu Zet. 

Jádrem asociační dohody je odstranění většiny dovozních cel na obou stranách, sbližování ukrajinských a unijních norem a zjednodušení přístupu ukrajinského zboží na evropský trh. „Celá Ukrajina se může přeorientovat z Východu, na který byla velmi silně vázána posledních 20 let, na Západ,“ shrnul Palata. „Ta orientace Ukrajiny z Východu na Západ je svým způsobem i vynucená, protože s někým takovým, jako je současné Rusko, může mít těžko současná Ukrajina nějaké přátelské vztahy,“ dodal s narážkou na anexi Krymu.

Po nizozemském souhlasu tak může dohoda konečně vstoupit v plnou platnost. Do této doby fungovala v provizorním režimu a podle Palaty se Ukrajina během něho úspěšně začala přibližovat Evropě z ekonomického hlediska, a to například z hlediska zásobování země plynem a ropou ze směru EU. Ke svému vysněnému členství Ukrajiny v Evropské unii má ale podle Palaty ještě daleko, „ale mnohé další věci jako například to, že Ukrajinci budou zřejmě v dohledné době cestovat do Evropské unie bez víz, určitě Ukrajinu Evropské unii přibližuje,“ uvedl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: Nizozemsko schválilo asociační dohodu s Ukrajinou. Může to nahrát Wildersovi Foto: Geert WILDERS; zDROTRobert Hoetink / Shutterstock.com S M L XL Průvodce velikostmi

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.