Palata: Nevypadá to, že by se Trump chtěl Rusům za jejich „podporu“ odvděčovat

Ukrajině se po schůzce prezidentů Petro Porošenka s Donaldem Trumpem dostalo výrazné americké podpory. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se úterním jednáním otevřely dveře k tomu, aby se Spojené státy více zapojily do ukrajinského konfliktu na straně Kyjeva. Trump je přitom v současnosti vyšetřován z ruského vlivu během loňských voleb. Palata ve svém komentáři na toto konto poznamenal, že to nevypadá, že by se americký prezident Rusům za jejich údajnou podporu nějak odvděčoval.

„Psychologicky je to velká podpora pro Ukrajinu, protože Petro Porošenko byl přijat v Bílém domě dříve než největší ukrajinský soupeř, ruský prezident Vladimir Putin,“ řekl Palata na rádiu Zet. Ukrajina se po předvolebních výrocích Donalda Trumpa o tom, že by si přál zlepšení vztahů USA a Ruska, obávala ukončení americké podpory prozápadní ukrajinské vlády. Úterní setkání prezidentů ale podle Palaty tuto pochybnost vyvrátilo, naopak otevřelo dveře k větší spolupráci.

Washington navíc krátce před Porošenkovou návštěvou oznámil další sankce vůči Rusům za akce na Ukrajině. Týkají se 38 jednotlivců nebo organizací, jejichž majetek ve Spojených státech byl zablokován. Na tento krok přitom samotné Rusko zareagovalo podrážděně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že protiruská zaujatost Spojených států nezná mezí. „Rusové hrají na to, že je Američané především potřebují v Sýrii, kde Rusko podporuje jednotky syrského prezidenta Bašára Asada, že tam potřeba se s nimi dohodnout,“ poznamenal Palata.

Trump navíc v současné době stále čelí vyšetřování jeho nejbližších spolupracovníků a jejich napojení na Rusko v době prezidentských voleb. „To možná byla i jedna z příčin toho, proč se setkání s Petrem Porošenkem odehrálo tak brzy,“ poznamenal Palata. Zároveň ale dodal,  že je sice pravděpodobné, že se Rusové hackerskými útoky zasadily, aby volby nevyhrála demokratka Hillary Clintonová, ale je otázkou, zda udělali něco pro to, aby zvítězil Trump. „Rozhodně to nevypadá, že by se Donald Trump chtěl Rusům za jejich v uvozovkách podporu nějak odvděčovat. Je to pro Rusy velké zklamání, dávají ho poměrně výrazně najevo a zjišťují, že s DOnaldem Trumpem bude všechno možné, jen ne jednoduché,“ dodal.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Nevypadá to, že by se Trump chtěl Rusům za jejich „podporu“ odvděčovat Foto: Petro POROŠENKO a Donald TRUMP; Zdroj:ČTK/AP/Evan Vucci

reklama

Další články

  1. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

  2. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.