Palata: „Možná budeme Trumpem příjemně překvapeni jako kdysi Reaganem“

Novým americkým prezidentem se dnes stal Donald Trump. Pro Evropu to bude znamenat vyšší míru samostatnosti a tlak na dodržování závazků Severoatlantické aliance (NATO). Myslí si to alespoň komentátor a novinář Luboš Palata, který konkrétně tento aspekt vidí jako pozitivní impuls. Politický nováček Trump by pak podle něj mohl i příjemně překvapit.

Spojené státy jsou v rámci NATO zemí nejsilnější. Loni daly podle odhadů na obranu 650 miliard dolarů, což je 3,6 procent jejich HDP. Členství v NATO je podmíněno limitem výdajů na ozbrojené síly v hodnotě dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) dané země. To ale drtivá většina členů nedodržuje. „Spojené státy prostě mají podle Donalda Trumpa a podle většiny amerických voličů, jak jsme viděli při sčítání hlasů, tolik vlastních problémů, že se musí v příštích letech o něco více než dosud soustředit na jejich řešení a o něco méně na zachraňování celého světa okolo,“ řekl Palata. 

Ohrožení existence Severoatlantické aliance se ale neobává. „Myslím, že Donald Trump jako prezident nebude opakovat prohlášení ze začátku své kampaně, kde zpochybňoval roli NATO, kde naznačoval, že by Spojené státy nemusely brát úplně vážně bezpečnostní záruky všem členům aliance,“ řekl Palata na rádiu Zet. Zároveň je ale přesvědčen, že by Evropa měla očekávat tlak ze strany Spojených států na dodržování slíbených investic do svých ozbrojených sil. „Z mého pohledu je to správný požadavek. Je to něco, co si možná měl americký prezident vynucovat už dávno,“ dodal. Vítězství Trumpa tedy znamená pro Evropu postavit se na vlastní nohy.

Ačkoliv z řady evropských zemí zaznívají negativní komentáře na výsledky prezidentských voleb, Palata se k takovým nepřidává a nahlíží na situaci optimističtější optikou. „Možná, že budeme Donaldem Trumpem podobně příjemně překvapeni, jako jsme byli kdysi příjemně překvapeni Ronaldem Reaganem, takže doufejme. Nechme se příjemně překvapit,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Možná budeme Trumpem příjemně překvapeni jako kdysi Reaganem“ Foto: ČTK/AP/John Locher

reklama

Další články

 1. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 2. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 3. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.