Palata: „Mnichované mají k práci policie respekt, útok mohl dopadnout hůře“

Série vražedných útoků, které v posledních měsících prostupují Evropou prověřují schopnost policistů chránit své spoluobčany. Zatímco například po atentátech v Bruselu se na místní bezpečnostní složky snesla vlna kritiky, mnichovské útvary si po pátečním zásahu na osmnáctiletého střelce vybudovaly důvěru u tamních obyvatel. Na rádiu Zet to řekl novinář a komentátor Luboš Palata, který o víkendu mapoval situaci přímo v bavorské metropoli.

V pátek krátce před šestou hodinou večerní začal osmnáctiletý Němec íránského původu střílet z pistole nedaleko mnichovského rychlého občerstvení McDonald’s. Poté se přesunul k obchodnímu středisku Olympia a pokračoval ve střelbě. Zabil devět lidí a pak i sám sebe. Ačkoliv útočník stačil vystřílet desítky nábojů, zásah policie hodnotí podle Palaty většina tamních obyvatel kladně. 

„Všichni říkali, že to, co dělala policie, bylo obdivuhodné. Zásah byl velký, rychlý a policie dělala vše, co bylo v jejích silách. Bylo cítit, že obyvatelé Mnichova mají k práci policie velký respekt, vkládají v ní naději a věří, že policie je dokázala ochránit před daleko větším nebezpečím. Devět mrtvých je sice hodně, ale policie zjistila, že mladík měl v batohu, který měl na zádech, dalších více než 300 nábojů,“ řekl Palata s tím, že včasný a rozsáhlý zásah policie tak patrně zabránil většímu neštěstí.

„Smutné a zaražené město“

Zdroj: Twitter

Mnichov si podle Palaty zažil jakýsi „atentát nanečisto“. Nejezdilo metro ani vlaky a smutná atmosféra v bavorské metropoli trvala po celý víkend. „Co ovlivnilo tu náladu, bylo také to, že z pátka na sobotu probíhaly po celém městě obrovské policejní manévry, kde bylo mnoho planých poplachů, že se střílelo na úplně jiných koncích města, což se nakonec ukázalo jako liché informace,“ řekl Palata.

Pozadí útoku je navíc stále nejasné. „Mnoho lidí skutečně nedokázalo pochopit, proč muselo zemřít devět velmi mladých lidí,“ uvedl komentátor. Vyšetřovatelé nicméně uvedli, že mladík se léčil s psychickými problémy. U něj doma se našly zdravotní záznamy, které ukazují, že trpěl stavy úzkosti a depresemi a že byl v ústavní a v ambulantní léčbě. V roce 2015 strávil dva měsíce v léčebně kvůli sociální fobii a úzkosti při styku s jinými lidmi.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: „Mnichované mají k práci policie respekt, útok mohl dopadnout hůře“ Foto: Twitter/@RT_com

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.