Palata: Macron se nyní může obávat už jen protestních a odborových hnutí

Nedělní parlamentní volby ve Francii upevnily pozici nového prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho strana Republika v pohybu! získala podle dosavadních odhadů 340 z 577 parlamentních křesel. Přestože se očekávalo, že prezidentova strana získá ještě silnější většinu, Macron bude moci začít uskutečňovat slibované reformy. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty mu v nich spíše než politické strany mohou bránit pro Francii typická protestní hnutí.

Francouzská média mluví o historických volbách. Ještě nikdy se v dějinách Páté Francouzské republiky totiž nepodařilo prezidentovi získat tak silnou parlamentní většinu. Podle Palaty, který sledoval závěrečné kolo parlamentních voleb přímo na místě, se však nejednalo o nijak hustou předvolební atmosféru. „Francouzi to brali tak, že už je vyhráno,“ řekl na rádiu Zet s tím, že i podle toho vypadala volební účast, která byla taktéž rekordní. K urnám přišlo jen něco přes 43 procent voličů. „Bylo celý týden krásné počasí. O víkendu bylo takové, že bylo lepší se jít koupat a většina Francouzů to opravdu udělala a nešla k volbám,“ dodal Palata.

Na nízkou volební účast nicméně doplatilo samotné Maronovo hnutí, které získalo méně křesel, než se původně očekávalo. „Čekalo se, že to bude většina ústavní a že Macron své konkurenty převálcuje tak, že téměř v parlamentu nebudou,“ řekl Palata. Podle něj si francouzští voliči uvědomili, že by nebylo úplně dobré, kdyby v parlamentu téměř žádní opoziční poslanci nezasedli. „Dá se říci, že se především vzpamatovala pravicová opozice, Republikáni, kteří nakonec budou v parlamentu vidět a budou mít přes 100 křesel,“ uvedl.  Pár desítek křesel pak připadnou socialistům a extrémní levici.

Největším poraženým pak byla Národní fronta Macronovy rivalky Marine Le Penové, která získala v parlamentu méně než 10 křesel. Ta na výsledky voleb zareagovala tím, že poukázala na rekordně nízkou volební účast, která podle ní bere Národnímu shromáždění legitimitu. „To je samozřejmě demagogie, ale na tu jsme od paní Le Penové z minulých let už zvyklí a bude slyšet i ve francouzském parlamentu, kde ona sama zasedne,“ řekl k tomu Palata.

Macronovi s pohodlnou většinou v parlamentu tak nic nestojí v cestě za uskutečňováním jeho reforem. Ty jsou zejména ekonomického rázu. Chce například navrhnout vytvoření funkce superministra financí eurozóny, který by rozhodoval o tom, jak se bude společně investovat, jaké budou konkrétní kroky v ekonomické, sociální i měnové politice. „Jediné, čeho se může obávat v tuto chvíli je francouzská ulice, francouzští odboroví předáci a protestní hnutí, které vždy, když se ve Francii začnou dít nějaké zásadní reformy, dokáže dostat mnoho lidí do ulic a dokáže spustit takovou stávkovou vlnu, jakou jiná evropská země zažít nemůže. To je Francie,“ uvedl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Palata: Macron se nyní může obávat už jen protestních a odborových hnutí Foto: Emmanuel MACRON; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

  Společnost ·

  Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

 2. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

  Byznys ·

  Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

 3. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

  Byznys ·

  Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.