Palata: Macron jde do druhého kola jako favorit. S preferencemi může zahýbat teroristický útok

Emmanuel Macron a Marine Le Penová se za čtrnáct dní střetnou v duelu o křeslo francouzského prezidenta. Výsledek prvního kola prezidentských voleb předpovídaly průzkumy, Macronovo vítězství tak není překvapením. Novinář a komentátor Luboš Palata za překvapivý nicméně pokládá náskok, se kterým centristický kandidát předčil nacionalistku Le Penovou. Ačkoliv jde Macron nyní do druhé kola jako favorit, Palata upozorňuje, že s preferencemi může zahýbat potenciální teroristický útok. Jeho pravděpodobnost zůstává ve Francii v příštích dnech vysoká.

Vítězný Macron získal v prvním kole francouzských prezidentských voleb 23,75 procenta hlasů. Pro Le Penovou hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Poprvé za šedesát let nepostoupil do druhého kola kandidát ani jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů. Výsledek však nebyl překvapivý, postupující kandidáty totiž několik týdnu před volbami předpovídaly i průzkumy veřejného mínění. „To, co trochu překvapuje, je jasný náskok, který Macron získal před Marine Le Penovou. Emmanuel Macron za to vděčí především velkým francouzským městům,“ komentoval nedělní francouzské volby Palata.

Oba kandidáti se utkají o Elysejský palác 7. května, kdy proběhne druhé kolo voleb. Podle Palaty má větší šanci na vítězství Macron. Podpořili ho oba jeho soupeři ze dvou hlavních francouzských politických stran - republikán François Fillon i socialista Benoit Hamon.

Palata nepředpokládá, že by se za 14 dní radikálně změnily preference francouzských voličů. Upozornil však na vnější vlivy, které by v mezidobí obou volebních kol mohly s preferencemi zahýbat. „Je to dlouhá doba na to, co by se mohlo ve Francii stát. Vzpomeňme si na střelbu na Champs-Élysées, po které se všichni obávali, zda Marine Le Penová neodskočí a nezíská vyděšené francouzské voliče na svoji stranu,“ připomněl s tím, že pravděpodobnost teroristického útoku je nyní ve Francii vysoká. 

Pokud by se Marine Le Penové povedlo obrátit pořadí a stala by se francouzskou prezidentkou, znamenalo by to podle Palaty pro současnou podobu Evropské unie „definitivní katastrofu“. „Marine Le Penová je opravdu politikem destruktivním, který nemá žádné reálné návrhy ani pokud jde o nějakou změnu Evropské unie, pokud jde o posílení francouzské pozice v ní,“ řekl s tím, že její vítězství by neznamenalo jen odchod Francie z Evropské unie, ale také ze Severoatlantické aliance a tedy i konec současné podoby západního světa.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Macron jde do druhého kola jako favorit. S preferencemi může zahýbat teroristický útok Foto: Guillaume Destombes / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

  Komerční sdělení ·

  Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

 2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

  Společnost ·

  Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

 3. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.