Palata: Lavrov v Mnichově předvedl svoji tradiční rétoriku a udělal z bílé černou

V německém Mnichově proběhla o víkendu tradiční bezpečnostní konference. Jedním z hlavních témat byla Severoatlantická aliance (NATO). Vyjářil se k ní americký viceprezident Mike Pence i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zatímco od Pence zaznělo, že americký prezident Donald Trump plně stojí za NATO, Lavrov alianci tvrdě kritizoval. Nazval ji institucí studené války a elitním klubem. „Sergej Lavrov předvedl svoji tradiční diplomatickou rétoriku, která dokáže fakta obrátit o 180 stupňů a z bílé udělat černou,“ komentoval jeho výstup Luboš Palata na rádiu Zet.

Postoj k NATO nového úřadu amerického prezidenta Donalda Trumpa je diskutovaným tématem už od předvolební kampaně, ve které alianci Trump kritizoval. Ačkoliv před listopadovými volbami naznačil, že Spojené státy nemusí v rámci NATO přijít na pomoc některému z členských států, tak v posledních týdnech svoji rétoriku zmírnil. To nicméně potvrdil na mnichovské bezpečnostní konferenci i jeho viceprezident Pence. „Důležité bylo, že Mike Pence, který je dvojkou Spojených států, znovu zopakoval, že Donald Trump plně stojí za Severoatlantickou aliancí, že bezpečnostní záruky zůstávají plně v platnosti,“ uvedl Palata. Pence ale zároveň dal jasně najevo, že USA budou vyžadovat, aby členské země plnily své závazky vůči NATO.

Na Pencova slova však reagoval ostrou kritikou ruský ministr Sergej Lavrov. Ten označil alianci za instituci studené války. „Sergej Lavrov předvedl svoji tradiční diplomatickou rétoriku, která dokáže fakta obrátit o 180 stupňů a z bílé udělat černou. V jeho vystoupení například zaznělo, že by Severoatlantická aliance a Západ vůbec měla skončit s informační válkou, které přitom Rusko podniká právě vůči evropským zemím a Spojeným státům,“ řekl Palata.

Lavrov také uvedl, že NATO je elitním klubem, který do svých řad nepřijímá ty státy, které o to stojí. „Opak je pravdou. Severoatlantická aliance přijímá do svých řad opravdu mnoho zemí. V poslední době jsou novými členy například Albánie, Chorvatsko, teď se má stát novým členem Černá Hora. Je to tedy organizace, která má své jasné zásady, dokáže se otevřít zemím, které plně dodržují demokracii,“ reagoval na jeho slova Palata.

NATO a Německo

I německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, jehož země konferenci hostovala, se vyjádřil k NATO. Jako jediný se však ohradil proti americkému požadavku navyšování výdajů na obranu. Podle Palaty se jednalo o předvolební rétoriku. „Sigmar Gabriel využil tohoto momentu, kdy všichni říkají, že Američané mají pravdu a výdaje na obranu by se měly zvýšit. On použil v Německu populární myšlenku, že na obranu není třeba dávat více peněz, že je možné bezpečnostní standardy i jinými prostředky,“ řekl Palata. Gabriel zmínil například to, že přijímáním uprchlíků Německo přispívá ke zvýšení bezpečnosti . „Z mého pohledu je to podivná myšlenka a považuji to za předvolební rétoriku,“ dodal Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Lavrov v Mnichově předvedl svoji tradiční rétoriku a udělal z bílé černou Foto: Sergej LAVROV; Zdroj: Iurii Osadchi / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.