reklama

Palata: I Trump si při jednání s Putinem velmi rychle uvědomí, s kým má tu čest

V německém přístavu Bremenhaven se dnes vylodí 3500 příslušníků americké obrněné brigády. Tito vojáci se rozmístí v zemích východní Evropy, jako výstraha Rusku před expanzí proti východoevropským členům NATO. Za pár týdnu ale v USA nastoupí do prezidentského křesla Donald Trump, který chce normalizovat vztahy s Ruskem a mohl by tak posílení amerických sil v Evropě zastavit. Novinář a komentátor Luboš Palata ale věří, že i Donald Trump při jednání s Ruskem pozná, „s kým má tu čest“.

Další díly pořadu

Americká obrněná brigáda se přesune po svém dnešním vylodění do Polska, kde podstoupí cvičení. Po něm se přesune na východní křídlo Severoatlantické aliance (NATO), tedy do míst, které jsou nejvíce ohroženy případnou hybridní válkou ze strany Ruska. Podle Palaty je to důležitý, symbolický krok. „Po letech, kdy Američané z Evropy pouze odcházeli, kdy oslabovali svou vojenskou přítomnost, tak ji začali posilovat, byť ne nijak zásadně,“ uvedl.

Někteří čeští politici ale tvrdí, že tyto kroky ze strany USA nejsou potřeba. Například podle předsedy nově vzniklé strany Realistů Petra Robejška je dnešní Rusko méně nebezpečné, než bylo. S tím Palata naprosto nesouhlasí. To, že Rusku prošla okupace a následná anexe Krymu, zemi podle něj nijak výrazně neoslabilo. Právě naopak. „Je to země, která neustále velice silně zbrojí, která nemá jako prostředek pro rozšiřování svého vlivu nic jiného než ozbrojené síly a nedodržování mezinárodního práva, protože hospodářsky je to země poměrně slabá, která nemá příliš co světu nabídnout,“ řekl Palata s tím, že právě z tohoto hlediska, se ruské nebezpečí spíše zvýšilo.

Posílení amerických sil v Evropě ale může zastavit nový americký prezident Donald Trump, který se už během své předvolební kampaně vyjadřoval k Rusku smířlivě. Palata je však k takovému scénáři vývoje americko-ruských vztahů skeptický. „I Donald Trump a jeho administrativa si velmi rychle uvědomí, s kým mají tu čest. Spojené státy nemají jediný důvod, proč si sednout s Ruskem a vyjednávat jako rovný s rovným. Jsou to dvě velmi rozdílné mocnosti,“ řekl s tím, že Rusko je ve srovnání s USA tou slabší zemí. Neměl by to tedy podle Palaty být ruský prezident Vladimir Putin, kdo bude diktovat podmínky pro normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: I Trump si při jednání s Putinem velmi rychle uvědomí, s kým má tu čest Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

  2. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.