Palata: „Gruzie má po volbách šanci na bezvízový styk s EU. Prokázala, že je fungující demokracií“

V sobotních parlamentních volbách v Gruzii jasně zvítězilo vládní hnutí Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho s podílem 50 procent odevzdaných hlasů. Opozice v čele s Michailem Saakašvilim ale hovoří o podvodech a úspěch vládní strany odmítá. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na druhou stranu průběh voleb hodnotili kladně. I podle novináře a komentátora Luboše Palaty země ve volbách prokázala, že je fungující demokracií. Má tak šanci ještě letos dosáhnout na bezvízový styk s Evropskou unií.

Vládnoucí strana Gruzínský sen získala ve volbách 49 procent odevzdaných hlasů, zatímco opoziční Sjednocené národní hnutí (UNM) exprezidenta Michaila Saakašviliho jen přibližně 27 procent. Do parlamentu se ještě dostane Vlastenecké sdružení s pěti procenty hlasů. UNM však tyto výsledky označilo za podvod. 

V Gruzii byli zároveň přítomni pozorovatelé OBSE, kteří průběh voleb zhodnotili vcelku pozitivně. Ocenili, že byly konkurenční a dobře zorganizované a základní práva byla celkově respektována. „Nedošlo podle nich k žádným významným podvodům při sčítání hlasů. I průzkumy veřejného mínění potvrdily, že poměr 50 procent pro současnou vládnoucí stranu a 25 procent pro opozici, která stojí za Saakašvilim, je přibližně ten poměr, který nakonec vyšel i počítáním hlasů,“ řekl Palata. I proto se podle něj země prokázala být fungující demokracií a otevřela si mnohé dveře.

Jedněmi z nich je podle Palaty otevření cesty k bezvízovému styku s Evropskou unií. „Gruzínci zřejmě budou ještě v tomto roce moci jezdit do Evropské unie bez víz,“ poznamenal. Naopak členství v EU nebo NATO Gruzii nejspíš zůstane nadále zavřené. „Gruzie sice udělala velké pokroky - je to jeden z mála fungujících demokratických států v postsovětském prostoru - ale pokud jde o plné členství v EU a NATO, to je pro Gruzii ještě daleko,“ řekl s tím, že díky těmto volbám se šance i na ně dosáhnout rozhodně nesnižují.

Volby s napětím sledovala Ukrajina

Palata na rádiu Zet také upozornil, že gruzínské volby sledovala Ukrajina a to právě kvůli Saakašvilimu, který je v tuto chvíli na Ukrajině gubernátorem strategicky důležité Oděské oblasti. Pokud by však uspěl v tamních volbách, vrátil by se do Gruzie a zapojil se do tamního politického života.

Oděsa je stejně jako jiné jihoukrajinské oblasti regionem, kde je silná ruská menšina. Saakašvili pak podle Palaty hraje velkou roli jak pro tuto oblast, tak pro Gruzii zejména proto, že je představitel reformních sil. „Gruzie se v postsovětském světě, jako příklad země, kterou se podařilo pod vládou Michaila Saakašviliho reformovat. Podařilo se odstranit korupci, začala fungovat policie, soudní systém, podařilo se přitáhnout zahraniční investice,“ řekl novinář. I proto byl Saakašvili na Ukrajině pověřen funkcí gubernátora této důležité oblasti. „Zde bylo třeba velmi rychle začít dělat reformy, aby se tuto oblast podařilo udržet v rámci Ukrajiny, aby zde nenastaly podobné věci jako na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti,“ uvedl Palata.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Gruzie má po volbách šanci na bezvízový styk s EU. Prokázala, že je fungující demokracií“ Foto: Michal Saakašvili; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.