Palata: Gauck vrátil úřadu německého prezidenta respekt a postavení

Joachim Gauck se stal prezidentem Spolkové republiky Německa v době, kdy měl úřad německé hlavy státu výrazně pošramocenou pověst. Dva jeho předchůdci byli totiž nuceni předčasně odstoupit. Luboš Palata v pořadu Co noviny nepíšou říká, že se Gauckovi podařilo opětovně navrátit respekt a postavení. Prezident tak opět představuje vrcholnou morální autoritu, kterou má tento úřad mít. 

Gauck již v minulosti působil jako ředitel v německém úřadu pro dokumentaci činnosti tajné policie ve východním Německu Stasi (BStU). V této instituci byl výrazným šéfem. Tato organizace je i díky němu označovaná jako Gauckův úřad.

„Položil základy tomu, aby se východní Němci a Německo od činnosti tajné komunistické policie mohli dozvědět co nejvíce. Přístup, který prosadil, se stal příkladem pro všechny postkomunistické země, které se mu snažily alespoň přiblížit,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Prezidentský úřad v Německu přebíral ve velmi pošramoceném stavu. Jeho předchůdci byli totiž nuceni předčasně odstoupit. Christian Wulff v roce 2012 neustál tlak médií a veřejnosti. Důvodem byly kontakty s bohatými podnikateli v době, kdy působil na pozici ministerského předsedy Dolního Saska. Prostřednictvím nich si zařídil výhodný úvěr na financování svého domu. Jeho movití přátelé mu navíc platili dovolené.

Jeden z nejlepších prezidentů moderních německých dějin

„Pověst spolkového prezidenta byla tím pádem velmi pošramocená. Myslím si, že během výkonu funkce Joachim Gauck dokázal vrátit úřadu respekt a postavení jakési vrcholné morální autority, který tento úřad má mít. Byl opravdu jedním z nejlepších prezidentů moderních německých dějin,“ uvedl Palata.

Do dějin se Gauck zapíše nesmazatelně i díky tomu, že byl prvním východním Němcem na této funkci.

Otázkou zůstává, jakým prezidentem bude nově zvolená hlava státu Frank-Walter Steinmeier. Do úřadu po delší době nastupuje vysoce postavený a úspěšný politik. Dlouhá léta zastával funkci ministra zahraničí a jeden čas byl i předsedou sociálních demokratů. Podle Palaty jeho zkušenosti mohou představovat výhodu. Jako ministr zahraničí se totiž seznámil s německou zahraniční politikou. V ní přitom německý prezident hraje důležitou roli. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Gauck vrátil úřadu německého prezidenta respekt a postavení Foto: Wikipedia: Německý prezident Joachim Gauck

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.