Palata: Fico připomněl 17. listopad poněkud tragikomicky

Nejen Česká republika, ale i Slovensko včera oslavilo výročí sametové revoluce. Oba nejvyšší slovenští státníci, prezident Andrej Kiska i premiér Robert Fico, se při této příležitosti setkali se studenty. Komentátor a novinář Luboš Palata se však pozastavil nad tím, jak dvě velmi podobné události mohou vypadat úplně jinak.

Prezident Andrej Kiska se vyslovil hned ve dvou akcích ke slovenské veřejnosti. Ve svém sídle přijal skupinu bývalých vězňů komunismu. Je i všechny ostatní, kteří na Slovensku proti komunismu bojovali, ocenil za svůj prodemokratický postoj. „Také přijal ve svém sídle velkou skupinu slovenských studentů, které ve svém projevu vyzval, aby se podobně jako předchozí generace starali o to, aby na Slovensku byla svoboda a demokracie,“ uvedl Palata. Kiska pak v souvislosti s tím uvedl, že získaná svoboda a demokracie byly jen jakousi příležitostí. Od té doby dává nová generace každý den k současné demokracii další obsah tím, jak se k ní chová.

I premiér Robert Fico se setkal se studenty. Jeho schůzka však podle svých slov nebyla připomínkou 17. listopadu 1989, ale oslavou Mezinárodního dne studentstva. „To je také sice výročí, které se spojuje se 17. listopadem, ale v té podobě, v které ho oslavil Robert Fico, je to opravdu tragikomické. On se setkal se studenty v jídelním voze jednoho slovenského vlaku a chtěl připomenout, že už dva roky nemusí studenti ve slovenských vlacích platit za jízdenky,“ řekl Palata. Podle něj to premiér považuje za jeden z největších výdobytků posledních let, které se podařilo slovenskému státu vůči mladým lidem udělat. Podle Palaty je tento Ficův postoj „výsměchem“ a nikoliv důstojná připomínka.

V souvislosti s proběhnuvšími oslavami Dne boje za svobodu a demokracii se Palata zamyslel nad stavem demokracie na Slovensku a v České republice. „Obě země stále mohou říci, že mají na rozdíl od Polska a Maďarska plně fungující demokratický systém, byť jsou v obou zemích velmi problematické momenty,“ uvedl. Na Slovensku narážel zejména na špatně fungující soudnictví a policie. V České republice pak za problém vidí například vstup nejbohatších lidí státu do médií a politiky. „Porovnání dopadá tak, že si nemáme ani jedna strana co závidět. Jak Česká republika, tak Slovensko mají ale pořád ještě šanci si udržet plnou demokracii toho libérálního západoevropského střihu..., jen pro to musíme v příštích měsících a letech ještě mnoho udělat.“.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Fico připomněl 17. listopad poněkud tragikomicky Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

    Tech ·

    Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

  2. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

    Byznys ·

    Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.