Palata: „EU i USA mají po tureckém puči na výběr ze dvou špatných možností“

Nezdařilý pokus o převrat v Turecku staví Evropskou unii a Spojené státy do bezvýchodné situace. Musí k němu totiž zaujmout určité stanovisko. Buď přistoupí ke kritice tureckého režimu, nebo zemi udrží v rámci západního spojenectví. Obě varianty přitom s sebou nesou podle novináře a komentátora Luboše Palaty špatné zprávy.

Turecko má za sebou neúspěšný puč, který si v noci z pátku na sobotu vyžádal životy 290 lidí. Prezidentský úřad po této situaci zatkl 6000 lidí, mezi kterými je přes 2800 vojáků a také soudci. I proto už dnes existují názory, že byl puč zinscenovaný a prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi měl dát jen volnou ruku v mocenských změnách a upevnění jeho postavení.

„Myslím, že prezident Erdogan nepochopil puč jako vzkaz, že jeho snahy změnit Turecko v omezenou demokracii, zašly příliš daleko... Erdogan pochopil tu porážku puče jako šanci pro sebe a své příznivce udělat si teď v Turecku opravdu to, co chce. Čísla zatčených jsou opravdu obrovská. To, že nechal vyhodit velkou většinu soudců, svědčí o tom, že vedle potlačení vzpoury v armádě je snahou režimu pojistit si i další složku moci,“ uvedl k tomu Palata na rádiu Zet.

Erdogan v neděli nařídil armádě nasadit bojová letadla F-16 k hlídkám nad Tureckem. V Istanbulu pak byla sestavena dodatečná speciální policejní jednotka, která má 1800 členů a bude použita k ostraze strategických objektů. Velitel istanbulské policie Mustafa Çalişkan pak nařídil sestřelit jakýkoli vrtulník bez varování.

Dvě špatné možnosti

Nastalá situace je však problematická i z hlediska mezinárodního přesahu. Turecko je významným partnerem Evropské unie a to zejména kvůli řešení migrační krize. Pro Spojené státy je Turecko zase klíčový spojenec v boji proti Islámskému státu v Sýrii. Je také druhým vojensky nejsilnějším členem Severoatlantické aliance.

„To vše vytváří velmi složitou situaci, kdy se Evropská unie ani Spojené státy nebudou moci plně postavit za to, aby Turecko udrželo demokratický směr tak, jak jsme ho tam znali v posledních dvaceti letech,“ řekl Palata. Kritika tureckého režimu, stejně tak i udržení země v západním spojenectví jsou podle jeho slov dvě špatné možnosti jednání mezinárodních činitelů.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „EU i USA mají po tureckém puči na výběr ze dvou špatných možností“ Foto: ČTK/DPA/Marius Becker

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.