Palata: „České odmítání přijmout migranty je hloupé bouchání do stolu“

Evropská komise se v úterý rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušování dohody o přerozdělování migrantů. Situaci sledoval přímo ve Štrasburku novinář a komentátor Luboš Palata. Podle něj Česká republika tento krok ze strany Komise vnímá narozdíl od Polska a Maďarska velmi citlivě. Dosavadní český přístup k migračním kvótám hodnotí negativně. Na rádiu Zet uvedl, že nyní máme minimálně rok na to, abychom projevili alespoň nějakou solidaritu a řízení tím ukončili.

Rozhodnutí Evropské komise se v úterý zabýval i Evropský parlament. Podle Palaty ale tamní reakce nebyly nijak bouřlivé. Zasedání se více zaměřovalo na úspěch studijního programu Erasmus, než na řízení proti trojici států porušující unijní legislativu. „Je to taková česká kauza, která se v Evropském parlamentu příliš neřešila,“ podotkl Palata.

Česká republika nicméně vnímá uvalení soudního řízení velmi citlivě. Vyjádřil se k němu nejen premiér Bohuslav Sobotka, ale také eurokomisařka Věra Jourová nebo předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda z koaliční KDU-ČSL. Podobný zájem se ale nedá čekat například od Polska. „Pozoruhodné na včerejšku je také to, že například Poláci, kteří jsou mezi třemi zeměmi, s nimiž Evropská komise zahájí soudní řízení, to vlastně úplně přešli. Dnes ráno jsem se díval do polských novin a bavil se s polskými kolegy a není to něco, co by Polsko výrazně řešilo,“ řekl Palata s tím, že Poláci a Maďaři mají mnoho jiných problému s Evropskou komisí. „Tento jeden bod navíc je pro tyto země už něco, co úplně nevnímají,“ dodal.

„To, že to Česká republika vnímá velice citlivě, je dobře. Uvědomujeme si, že jsme se dostali za nějakou čáru, že neplníme závazek, který jsme přijali,“ řekl Palata na rádiu Zet. K finančnímu postihu je nicméně ještě daleko a Česko ho může zvrátit. Bude trvat až rok a půl, než budou ze strany Evropské komise proti Česku podniknuté nějaké kroky. „Pokuta může být velmi vysoká a velmi citelná. Během celého jednoho a půl roku ale bude mít Česká republika čas na to, aby zmoudřela a projevila alespoň minimální solidaritu a nehrála si na to, že přijmout pár uprchlíků je konec světa. O to jediné jde a to bude stačit,“ řekl Palata.

Na jednorázovém dvouletém programu přerozdělení až 160.000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku se unijní státy shodly přes odpor Česka a některých dalších zemí v roce 2015. Splněn by měl být v září, ale doposud si unijní státy převzaly celkem jen necelých 21.000 osob.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: „České odmítání přijmout migranty je hloupé bouchání do stolu“ Foto: Nicolas Economou / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.