Palata: „Dnešní Rusko lituje, že se srpnový puč v roce 1991 nezdařil“

Rusko si dnes připomíná 25. výročí od neúspěšného puče v Sovětském svazu proti Michailu Gorbačovovi a jeho reformám. Pučisté tehdy chtěli vrátit Sovětský svaz do vztahu, v jakém byl před rokem 1989. Převrat ale nezískal podporu většiny ozbrojených sil ani místních obyvatel. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale dnešní Rusko tohoto posledního záchvěvu Komunistické strany lituje. „Sám Vladimir Putin říká, že rozpad Sovětského svazu byl největší tragédií konce 20. století,“ řekl na rádiu Zet.

Ruský puč v srpnu 1991 byl poměrně rychle potlačen. „Puč byl poměrně rychle potlačen. Během dvou tří dnů už bylo jasné, že pučisté neuspějí a Michail Gorbačov se vrátil z domácího vězení, do kterého byl uvržen během své dovolené na Krymu, byl označen za nemocného a vystřídán v čele Sovětského svazu,“ řekl Palata. I přes to měl ale tento puč za následek opačný vývoj situace, než jaké byly jeho úmysly. Iniciativu totiž přebral Boris Jelcin, který se ještě v čele svazového Ruska dohodl s ostatními republikami Sovětského svazu na rychlém rozpuštění tohoto státu.

Podle Luboše Palaty ale dnešní Rusko v čele s Vladimirem Putinem nezdařeného vývoje puče lituje. A vzhledem k nedávným událostem na Ukrajině prezident Putin usiluje o to, aby byl Sovětský svaz v nějaké podobě obnoven. „Pokud nestál přímo na straně pučistů, tak s nimi rozhodně v některých momentech sympatizoval. Je to dáno i tím, že některé z pučistů Putin sám v pozdějších letech vyznamenal nebo z nich dokonce udělal své poradce,“ řekl komentátor.

Je pravdou, že Rusko je v postsovětském prostoru zdaleka ten největší hráč. Kus bývalého sovětského území v podobě Krymu si před dvěma lety zabral, jinak se mu ale podle Palaty integrovat další území nedaří. „Metody, které Vladimir Putin používá, například válka s Gruzií nebo jak se chová vůči Ukrajině, tak to jsou metody, které nejsou dalším postsovětským státům sympatické. V posledních letech je vidět, že se od Putina výrazně distancují. Integrace, kterou by Putin rád v postsovětském prostoru viděl, jde velmi pomalu a naráží na velké problémy,“ řekl Palata s tím, že se tak ve svém plánu ruskému prezidentovi daleko dospět nepodařilo.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: „Dnešní Rusko lituje, že se srpnový puč v roce 1991 nezdařil“ Foto: Archivní foto - Boris Jelcin v roce 1991; Zdroj: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.