Palata: Britové ve volbách nebudou trestat Mayovou za poslední atentáty

V posledních dvou týdnech Velkou Británií otřásly dva teroristické útoky. Ve čtvrtek se přitom v Británii konají předčasné parlamentní volby a spekuluje se, zda atentáty neovlivní jejich výsledky. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale Britové nebudou k volbám přistupovat jako k trestu pro premiérku Theresu Mayovou za to, že je od útoků neochránila.

Zatímco koncem května v Manchesteru použil sebevražedný atentátník pás s výbušninami a odpálil se v předsálí koncertní haly po vystoupení americké popové zpěvačky Ariany Grande, o uplynulém víkendu v Londýně vraždila trojice útočníků pomocí auta a nožů. „Teroristé viditelně hledají další nové způsoby, jak pozabíjet znovu další lidi v zápodevropských metropolích. Teď jsou ty prostředky minimální – stačila dodávka a několik nožů,“ podotkl Palata. 

Britská premiérka Theresa Mayová v reakci na sobotní útok v Londýně vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud,“ uvedla Mayová v prohlášení předneseném před svým sídlem v Downing Street. Podle ní nastal čas říct, že „už toho bylo dost“. Podle Palaty si její slova lze vyložit tak, že britské bezpečnostní síly budou zasahovat i proti šiřitelům samotné nenávistné ideologie Islámského státu, která postihuje nejen Evropu, ale i muslimský svět.

„Na mnoha atentátech v poslední době se dá vystopovat, že ideologie Islámského státu, tedy to, co šíří jako jakousi metastázi islámu, je používána útočníky jako základ toho, proč obětují své vlastní životy a proč při tom chtějí povraždit co nejvíce jak Evropanů, tak – a to si musíme uvědomit – z daleko větší části muslimů, protože...atentáty se daleko větší a daleko častěji odehrávají v muslimském světě,“ řekl Palata.

Ve čtvrtek 8. června se i přes sobotní vražedný útok budou v Británii konat předčasné volby, které měly sjednotit britský parlament v otázkách chystaného odchodu Británie z EU. Ačkoliv Mayová doufala, že si předčasnými volbami upevní svoji pozici, její strana začala v poslední době ztrácet na opoziční labouristy. Začíná se i spekulovat, zda atentáty neovlivní výsledky čtvrtečního hlasování. „Křivka se začala lámat kvůli jiným věcem, než přístup k atentátům, zvládnutí, či nezvládnutí situace,“ řekl Palata k poklesu preferencí konzervativců. Dodal, že si nemyslí, že budou Britové ve volbách trestat premiérku za to, že zemi neochránila před posledními atentáty.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Britové ve volbách nebudou trestat Mayovou za poslední atentáty Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: ČTK/AP/Frank Augstein

reklama

Další články

 1. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 2. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

 3. Začal boj o osvobození Rakky od IS

  Společnost ·

  Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.