Palata: Británii mohou ještě letos čekat další předčasné volby

Britské premiérce se tento týden podařilo sestavit vládu se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). S jejich podporou budou mít konzervativci těsnou většinu v parlamentu. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale pozice Mayové zůstává nejistá. Nevylučuje ani scénář, že tato koalice selže a Británii ještě do konce roku potkají předčasné volby.

„Myslím, že je to velmi nestabilní spojení, protože severoirští unionisté jsou strana, o které se Evropa a svět poprvé něco dozvídá. Je to poměrně fundamentalistická stranička, která by se dala označit v některých pohledech za ultra náboženskou,“ řekl Palata s tím, že mnohé názory této strany jsou tak pro konzervativce už dávno přežité. Problém by pak mohl nastat v samotném Severním Irsku, kde stále panuje křehké příměří. Kritici dohody se obávají ohrožení tohoto mírového procesu, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu.

Palata také poznamenal, že Mayová musela vyjít unionistům velmi vstříc. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová například potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč). 

I s podporou DUP ale konzervativci mají většinu o pouhých pár křesel, takže Mayová bude závislá na všech svých poslancích. Podle Palaty je ale samotná konzervativní strana rozdělená, zejména pak v pohledu na brexit. „Názory mnoha britských komentátorů, kteří tvrdí, že Británii ještě v tomto roce čekají předčasné volby, nejsou myslím úplně vzdáleny od reality,“ dodal.

Zachování práv občanů EU v Británii

Mayová také tento týden představila plán na zachování práv občanů Evropské unie v Británii. Tento bod je přitom pro Evropskou unii viditelně nejdůležitější ve vyjednávání o brexitu. Nad premiérkčiným návrhem nicméně Brusel nejásá. „To, co navrhla premiérka Mayová je z pohledu Evropské unie polovičatý krok, který ne úplně zajistí práva všem občanům Evropské unie, kteří jsou ve Velké Británii, protože je tam ještě jeden moment. A to, že musí na britských ostrovech být před vystoupením Velké Británie pět let, což je poměrně velká doba a netýká se velké části lidí z Evropské unie, kteří teď ve Velké Británii jsou,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: Británii mohou ještě letos čekat další předčasné volby Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

  Byznys ·

  Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

 2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 3. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.