Palata: „Británie si brexit nerozmýšlí, jen čeká na vhodný moment pro vyjednávání s EU“

Velká Británie ještě stále neodstartovala proces odchodu z Evropské unie, ke kterému se v červnu vyjádřili tamní občané v referendu. Některým eurooptimistům se tak může zdát, že k brexitu nakonec nedojde a nová britská vláda udělá krok zpět. To ale nepředpokládá novinář a komentátor Luboš Palata, podle kterého je Británie jistě nakročena k odchodu z osmadvacítky. Termín začátek roku 2017, který ve čtvrtek oznámil britský ministr zahraničí Boris Johnson, se mu naopak zdá pravděpodobný.

Johnsonův termín je jedním z mnoha uvedených britskou vládou za poslední týdny. Média píší, že ho zatím nepotvrdila premiérka Velké Británie Theresa Mayová. Ta ale podle Palaty už v minulosti mluvila v souvislosti se zahájením procesu odchodu země z Evropské unie o únoru 2017. „Začátek příštího roku by byl logický. Je to datum, které přichází v úvahu,“ dodal.

Přesto může váhání Velké Británie přimět někoho k úvahám, že si země odchod z evropského společenství rozmýšlí. Podle Palaty je to ale spíše důsledek jisté nepřipravenosti táboru, který byl pro brexit. Velká Británie také má velký problém si zvolit strategii nejen pokud jde o vystoupení, ale také pokud jde o jednání o dalších vztazích Velké Británie a Evropské unie.

„To, co brání, aby odchod byl rychlejší, je pouze to, že Londýn čeká na jakýsi vhodnější okamžik, aby si s Evropskou unií vyjednal co nejlepší podmínky,“ uvedl Palata na rádiu Zet. Klíčovým momentem je pak podle něj to, že Británie chce omezit možnost pobytu, práce a studia lidí z Evropské unie, ale zároveň si chce ponechat výhody spojené s přístupem na jednotný evropský trh. Vymyslet, jak skloubit tyto dvě věci dohromady může být také jeden z důvodů, proč Británie s odchodem tak otálí. „Myslím si, že ani ten čas, který si k zahájení jednání dává, vlastně ničemu nepomůže,“ řekl k tomu Palata.

Evropská unie zároveň na Brity vyvíjí tlak, aby konečně rozhovory o vystoupení zahájila. Pro ní samotnou je toto natahování zahájení procesu brexitu velmi nepříjemné. „S Británií totiž nelze do budoucna v mnoha věcech počítat. Na druhou stranu dokud je Velká Británie v rámci EU, tak může spoustu věcí blokovat, například v poslední době Londýn oznámil, že bude vetovat vznik evropské armády,“ uvedl Palata s tím, že bychom si všichni měli přát, aby jednání dopadla tak, aby vztahy EU a Británie byly co nejlepší. „Velkou Británii Evropská unie potřebuje a Evropská unie potřebuje Velkou Británii,“ dodal.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Británie si brexit nerozmýšlí, jen čeká na vhodný moment pro vyjednávání s EU“ Foto: Boris JOHNSON; Zdroj: Stuart Boulton / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.