Palata: Británie může vystoupení z EU přehodnotit

O budoucnosti Velké Británie v Evropské unii rozhodne tamní parlament. Ten však nemusí s výsledky referenda souhlasit. Nejen, že má referendum pouze konzultativní funkci, ale místní euroskeptický klub má v britském parlamentu pouze třetinu hlasů. V pořadu Co noviny nepíšou na to upozornil novinář a komentátor Luboš Palata.

Proběhnuvší referendum o členství Británie v Unii, ve kterém zvítězili zastánci takzvaného brexitu, má konzultativní funkci a nemá žádný rozhodující charakter. Z toho důvodu existuje možnost, že britská vláda a parlament výsledky nebudou akceptovat.

Britský premiér David Cameron neplánuje v rámci úterního summitu Evropské unie oznámit vystoupení Spojeného království z EU. Podle Palaty to může být dáno tím, že britská vláda jednoduše s brexitem nepočítala a neměla tak připravený potřebný krizový scénář. Ve hře je ale ještě více možností, proč Cameron neplánuje oznámit vystoupení země z Evropské unie.

„Může to být také snaha o zvrácení vývoje ve Velké Británii. Objevily se totiž hlasy o druhém referendu nebo také možnost, že by se Velká Británie mohla rozpadnout. Skotsko by se totiž mohlo oddělit právě kvůli nesouhlasu s brexitem. Skotsko ve velké většině hlasovalo proti vystoupení z EU,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Právě rozpad Spojeného království může zadat dalším důvod pro zamítnutí výsledků referenda. Odtržením totiž hrozí nejen Skotsko, ale i Severní Irsko.

K tomu všemu má euroskeptický klub v britském parlamentu velmi slabé zastoupení a s pouhou třetinou hlasů nemá takřka žádné rozhodující pravomoci.

„Pokud britský parlament například odhlasuje, že toto referendum nelze brát jako důvod k tomu, aby Británie udělala tak zásadní krok, tak je opravdu možné, že Británie prostě nevystoupí. Pak budou vypsány nějaké nové předčasné volby,“ uvedl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Británie může vystoupení z EU přehodnotit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.