Pákistán zvažuje širší spolupráci s ČR v oblastech energetiky a zbrojení

Česká republika by mohla být jednou z alternativních náhrad Pákistánu za ruský trh postižený sankcemi EU. Podle pákistánského velvyslance Tadžammula Altáfa by země chtěla uzavřít s ČR dohodu o spolupráci v oblastech energetiky,ve výstavbě infrastruktury nebo ve zbrojním obchodu. 

Mohlo by vás zajímat

V Praze by se ještě tento rok mělo konat Česko-pákistánské energetické fórum, v plánu jsou ministerské návštěvy z obou zemí a kontakty navazují regiony.

Pákistán dosud nepatří mezi významné obchodní partnery Česka. Obchodní výměna s jihoasijskou zemí loni podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu dosáhla 143 milionu dolarů (3,1 miliardy korun). Saldo vzájemného obchodu je od roku 2010 pro ČR negativní, loni činilo 63 milionů dolarů. Česko do Pákistánu vyváží hlavně papír a lepenku, textilní stroje nebo zbraně. Šestý nejlidnatější stát světa má ale zájem především o spolupráci v energetice, neboť se potýká s energetickým deficitem okolo 6000 megawattů.

„Naší hlavní prioritou je spolupráce se zeměmi jako Čína nebo Česká republika, aby nám dodaly své schopnosti v oblasti energetiky,“ uvedl Altáf. Už v listopadu by proto měl do Česka přijet pákistánský ministr pro vodní zdroje a energii Chavadža Ásif.

„Naším cílem při této příležitosti je zorganizovat společné energetické fórum, kterého by se zúčastnily přední české energetické firmy,“ poznamenal velvyslanec. Podle MPO by se toto setkání mohlo konat zhruba v polovině příštího měsíce.

Na příští rok se pak chystá i cesta českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) do Pákistánu, kterého by při návštěvě měla doprovázet podnikatelská delegace. Její přípravu potvrdilo i MPO.

„Pákistán patří k tradičním obchodním partnerům ČR v Asii,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva František Kotrba. Za perspektivní obory pro rozšiřování spolupráce kromě energetiky a těžby a zpracování surovin pro výrobu elektřiny označil ochranu životního prostředí a vodní hospodářství, železniční dopravu a dopravní infrastrukturu, dodávky letecké zabezpečovací a navigační techniky, textilních a lékařských přístrojů, nebo těžkých a speciálních obráběcích strojů.

Ásif je současně pákistánským ministrem obrany, a proto by se v Praze mohl setkat i se svým českým protějškem Martinem Stropnickým (ANO) a jednat s českými partnery o vojenské a zbrojní spolupráci. „Do Pákistánu vyvážíme třeba sledovací systémy. Není to z obchodního hlediska nezajímavá země,“ řekl ČTK prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Upozornil nicméně na to, že na zbrojní vývoz do Pákistánu platí některá omezení, která například zakazují export zbraní, které by mohly být použity proti civilnímu obyvatelstvu.

Asijská země sousedící s Afghánistánem se totiž dlouhodobě potýká s vnitřními bezpečnostními problémy a s terorismem, v minulých týdnech jí otřásaly také protivládní protesty. To má podle Altáfa negativní vliv i na obchodní kontakty a odrazuje turisty.

„Jsme si vědomi toho, že když u nás panuje nebezpečná situace, nepřijde sto procent investorů,“ uvedl velvyslanec s tím, že pákistánská vláda dělá vše pro zajištění bezpečnosti v zemi a většina ekonomických metropolí Pákistánu je podle něj bezpečná. Připomněl, že Evropská unie od letoška zařadila Pákistán na svůj seznam Všeobecného systému celních preferencí (GSP) v režimu Plus, který rozvojovým zemím poskytuje nižší nebo nulové celní sazby. Tento rok Islámábád také podepsal s ČR dohodu o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovým únikům u daní z příjmu.

Zdroj: ČTK

Pákistán zvažuje širší spolupráci s ČR v oblastech energetiky a zbrojení Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.