Pachateli, který nahlásil uložení výbušnin, může hrozit až 8 let vězení

Začátkem tohoto týdne oznámil anonymní volající uložení výbušniny na několika místech v České republice. Pachatel tímto jednáním pravděpodobně spáchal škodu velkého rozsahu, která mohla přesáhnout částku pěti milionů korun. Tímto jednáním osoba šířila poplašnou zprávu a hrozí jí podle advokáta Michala Janíka až osm let vězení a uhrazení vzniklé škody.  

Policie musela kvůli poplašnému telefonátu evakuovat pražský magistrát a vyklidit v několika městech veřejná místa a budovy včetně nádraží. Žádné výbušniny však neobjevila. Ještě v ten samý den v rámci rozsáhlé pátrací akce zadržela královéhradeckými policisty podezřelého. Podle Janíka je ale předčasné ho označovat za skutečného pachatele činu. To vyhodnotí až soud.

„Předpokládám, že dojde ke sdělení obvinění této osobě, bude rozhodováno o jejím vzetí do vazby a policie bude v rámci přípravného řízení zajišťovat důkazy, např. bude nařízena domovní prohlídka, zajisté se budou zabývat i telefonickou komunikací této osoby, popř. zkoumat kamerový systém, budou prováděny výslechy svědků a poškozených,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Šíření takto rozsáhlé poplašné zprávy může být považováno i za škodu velkého rozsahu. Mohla totiž překročit hodnotu pěti milionů korun. „Muselo dojít k vyklizení a prohlídce řady veřejných míst, budov a zařízení, k přerušení či omezení provozu u řady subjektů, byl aktivizován integrovaný záchranný systém, což je vždy spojeno s nikoliv nevýznamnými náklady,“ uvedl na rádiu Zet Janík.

Jestliže se skutečně potvrdí to, že škoda přesáhla pětimilionovou hranici, tak se bude jednat o zločin podle nejpřísnějšího čtvrtého odstavce paragrafu 357 trestního zákoníku - Šíření poplašné zprávy. V případě prokázání viny může pak pachateli hrozit trest odnětí svobody od dvou do osmi let vězení. Zodpovědná osoba pak bude mít povinnost vzniklou škodu uhradit.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Pachateli, který nahlásil uložení výbušnin, může hrozit až 8 let vězení Foto: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.