Paříž zaplaví elektrokoloběžky, ve městě módy začíná nový startup

Paříž je městem umění, módy, jídla a romantiky. Nyní do soupisu těchto věcí připisuje ještě elektrické koloběžky. Do francouzského hlavního města totiž míří americký startup Lime, který chce velkým stylem zasáhnout Evropu. Jedním z prvních evropských měst je právě Paříž. Firma Lime v něm od pátku spouští službu zaměřenou na půjčování elektrokoloběžek. Více o tom už informuje zpravodajský portál CNN.

Společnost oznámila, že v Paříži brzy nabídne tisíce koloběžek. K jejich nalezení a odemknutí poslouží specializovaná aplikace. Každá minuta jízdy se pak vyšplhá na 1 Euro. Za odemknutí zaplatíte 0,15 eur.

Ceny lze srovnat se Spojenými státy, kde službu Lime již využívá jeden milion lidí. Tento startup působí například v americkém Seattlu, Dallasu nebo Los Angeles. Minulý týden společnost Lime spustila sdílení koloběžek i ve švýcarském Curychu.

Koloběžky si nalezly oblibu u turistů ale i u běžených obyvatel. Mluvčí pařížského starosty Matthieu Lamarre řekl, že tamní magistrát podporuje jakoukoli službu, jež dokáže zlepšit mobilitu a pomůže Pařížanům v lepší dopravě v jejich hlavním městě.

 Zdroj: YouTube / VICE News

Varoval ovšem před tím, že bude muset dojít k určité regulaci služby. Je zapotřebí totiž zajistit, aby lidi s koloběžkami nejezdili po chodnících a nestali se tak rizikem pro chodce.

Lamarre rovněž vyjádřil obavu, že Lime narazí na stejný problém jako další společnosti, jež nabízejí sdílení dopravním prostředků. Jejich klienti totiž koloběžkami a koly podle CNN vytvářejí chaos a blokují dopravu.
Podobné projekty ale mají smysl, protože představují naději, jak dostat automobily z jejich center. Určitou inspiraci by si tak mohlo vzít i české hlavní město Praha. Další věcí je riziko, aby se koloběžky nestaly stejně otravné jako zakázené Segwaye.

 

 

Zdroj: CNN, YRN

Paříž zaplaví elektrokoloběžky, ve městě módy začíná nový startup Foto: YouTube / VICE News

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.