P. Sklenář (J&T Banka): "Vůči navyšování úrokových sazeb centrálními bankami jsem skeptický"

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář v pořadu rádia ZET Tržní okénko řekl, že je skeptický vůči zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a dalších centrálních bank. „Pro centrální banky se stal velkým zaklínadlem vývoj cenové inflace a to bude hlavní argument k tomu, aby uvolněná měnová politika dál pokračovala,“ řekl Sklenář hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. 

Petr Sklenář mluvil s Lukášem Kovandou i o aktuálním vývoji devizového trhu. Aktuální situaci vidí jako součást měnové války mezi zeměmi, které se snaží prostřednictvím nízkých úrokových sazeb snižovat kurzy svých měn a pomoci tak vlastním exportérům. „Snaží se podpořit domácí poptávku tím, že oslabí měnu. Jinak řečeno - vyvezu své problémy do zahraničí a po zádech svých sousedů se vyšplhám nahoru,“ řekl Sklenář.

Sám tuto globální měnovou válku označil jako „ponorkovou“. „To co se děje za posledního půl roku je, že řada měn je na první pohled stabilní a pak dojde k dramatickému šoku, k výkyvům, které nikdo v dohledné minulosti nepamatuje.“

V pořadu byla řeč i o České národní bance (ČNB), která od listopadu 2013 uplatňuje intervenční režim. Podle Sklenáře by v případě ukončení tohoto režimu musela ČNB zasáhnout šokem, stejně jako letos v lednu Švýcarsko. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

 Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

P. Sklenář (J&T Banka): "Vůči navyšování úrokových sazeb centrálními bankami jsem skeptický" Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

 2. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

  Byznys ·

  Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.