P. Kohout: Kvantitativní uvolňování v Evropě ztrácí svůj původní smysl

Podle ekonoma finanční skupiny Partners Pavla Kohouta ztrácí ekonomická záchrana eurozóny ve formě nákupu dluhopisů smysl. Řekl to Lukášovi Kovandovi v pravidelném pořadu Studia ZET Tržní okénko. V březnu má přitom Evropská centrální banka zahájit program nákupu dluhopisů a do evropské ekonomiky tak poslat postupně více než miliardu eur.

„Původní motivace kvantitativního uvolňování, tedy tlak na to aby úrokové sazby na dluhopisech s delší dobou splatnosti poklesly, v Evropě chybí. V rámci Evropy jsou úrokové sazby natolik nízké, že mám pocit, že kvantitativní uvolňování ztrácí svůj původní smysl,“ řekl Kohout. 

Zároveň je toho názoru, že kvantitativní uvolňování, které má svůj původ v Japonsku a Spojených státech, nemá v Evropě dobré vyhlídky už kvůli tomu, že je její ekonomická struktura odlišná od té americké, kde si lidé chodí pro úvěry na kapitálový trh. „Evropský finanční trh je daleko více závislý na bankách, než jsou Spojené státy a pokud by Evropská centrální banka chtěla udělat nějaký velký byť kontroverzní zásah, tak by mohla vykupovat závazky podniků vůči bankám od těch bank, aby zmírnila jejich zátěž,“ uvedl Kohout. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelným magazínem Studia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

P. Kohout: Kvantitativní uvolňování v Evropě ztrácí svůj původní smysl Foto: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.