P. Jazairiová: Nobelova cena za mír pro muslimku a hinduistu má obrovský symbolický význam

Udělení letošní Nobelovy za mír sedmnáctileté Pákistánce Malale Júsufzaiové a indickému aktivistovi Kailáši Satjárthímu, označuje novinářka a spisovatelka Pavla Jazairiová za velmi důležíté symoblické gesto. Cena pro oba představitele boje za práva dětí a proti vykořisťování podle Jazairiové podtrhuje význam vzdělání právě v době, kdy svět bojuje s náboženským fundamentalismem, představovaným nejen organizacemi jako je Tálibán nebo Islámský stát. 

Sedmnáctiletá Pákistánka Malala Júsufzaiová se minulý pátek stala nejmladší nositelkou Nobelovy ceny v historii. O cenu se dělí s aktivistou Kailášem Satjárthím, který bojuje už několik desetiletí proti vykořisťování dětí v Indii.

Oba aktivisty spojují i útoky odpůrců na jejich osobu. Malala Júsufzaiová před dvěma lety utrpěla střelné zranění hlavy, když Talibanci přepadli školní autobus, ve kterém cestovala. Důvodem byl její blog pro server BBC, kde prosazovala, aby dívky chodily do školy.

Podle Pavly Jazairiové jí byla cena udělena právě za projevenou statečnost.

Po úspěšné operaci v anglickém Birminghamu se dívka stala symbolem boje za práva dívek na vzdělání na chudobou a náboženskou ortodoxií zmítaném pákistánském venkově. Stala se tak celebritou, která v šestnácti letech promlouvá k valnému shromáždění OSN, nebo diskutuje s Barackem Obamou.

Také šedesátiletý Satjárthí přežil několik několik útoků na svou osobu. V roce 1980 se vzdal kariéry elektroinženýra a založil organizaci, jejímž cílem je vyhledávat těžce pracují děti a posílat je do škol. Podle Jazairiové se jeho organizaci podařilo založit celkem 356 vesnic, které pomáhají dětem a dávají jim možnost chodit do školy. 

V zemích jako je Indie a Pákistán pracují miliony dětí. V Indii jsou to převážně děti z venkova, které se využívají v cihelnách, v přádelnách nebo v restauracích a vývařovnách.

„Dětská práce je obrovský problém," řekla Jazairiová. „Ve chvíli, kdy se někdo objeví a chce zabránit rodičům, aby posílali děti do práce, tak velmi často vznikne situace, kdy rodiče nevědí, co mají dělat. Dětská práce často vytáhne rodinu z té největší bídy. Pokud dítě nepracuje, tak velmi často musí z domova a to třeba ve věku 3 nebo 4 let.“ 

Podle Jazairiové je právě chudoba a negramotnost mladých lidí půdou pro náboženský fundamentalismus. „Když dítě nechodí do školy a zůstává negramotné, je zneužitelné, manipulovatelené,“ řekla Jazairiová. Náboženští fundamentalisté tak „jako svou hmotu používají právě tyto zneužitelné, manipulovatelné, negramotné jedince. Gramotnost je první podmínkou k rozvoji těchto společností.“ 

Celý rozhovor s P. Jazairiovou pro Studio Zet si můžete poslechnout v přehrávači výše v textu. 

Zdroj: Zet 

 

Laureát Nobelovy ceny za mít Kailash Satyarthi Zdroj: ČTK

P. Jazairiová: Nobelova cena za mír pro muslimku a hinduistu má obrovský symbolický význam Foto: Nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Yousafzai Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.