Ostrovům v Karibiku hrozí úpadek cestovního ruchu, důvodem je uvolnění vztahů Kuby a USA

Zlepšování vztahů mezi Kubou a Spojenými státy americkými má v brzké době vyústit ve zrušení 55 let starého embarga vůči Kubě. Na jednu stranu půjde o velký přínos pro kubánskou ekonomiku, na druhou stranu se ale situace může stát nepříznivou pro okolní ostrovy v Karibiku. Ty jsou totiž podle deníku Financial Times závislé na cestovním ruchu.

Podle analytičky M&G Investment Claudie Calichové bude případné zrušení sankcí pro region zlomovou událostí. „Země, do kterých většina turistů přijíždí z USA, jsou ty, které nejvíce ztratí, protože tito turisté budou místo toho směřovat na Kubu. To by mohlo být pro některé katastrofální,“ varuje.

Pracovní dokument Mezinárodního měnového fondu (MMF) zveřejněný už v roce 2008 uváděl, že hypotetické otevření Kuby turistům z USA by představovalo „seizmický posun“ v cestovním ruchu Karibiku a vyvolalo by šok v celém odvětví. Sousední destinace by přišly o nepřímou ochranu, kterou díky restrikcím mají, a Kuba by zvýšila svůj podíl na trhu s cestovním ruchem.

Velké problémy by to pak způsobilo zemím, které jsou příliš závislé na přílivu amerických turistů. Podle tehdejších odhadů MMF by po zrušení embarga mohly na Kubu přijet ročně až tři miliony amerických turistů, což by z ostrova udělalo největší turistickou destinaci pro Američany.

Na Kubu loni přijely celkem tři miliony zahraničních turistů. To byl více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2008, kdy byla zveřejněna zpráva MMF, která od té doby nebyla aktualizována.

Situace se od zveřejnění zprávy změnila, i tak jsou ale čísla MMF o vývoji cestovního ruchu po uvolnění embarga směrodatná. Pokud by se prognóza splnila, znamenalo by to pokles počtu turistů na Amerických Panenských ostrovech o 35,5 procenta, na Bahamách o 31,3 procenta, na Kajmanských ostrovech o 29,9 procenta a na Arubě o 29,7 procenta. Pokles o více než 18 procent by postihl také ostrovy Anguilla, Turks a Caicos, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Belize, Jamajku, Svatý Kryštof, Panamu, St. Martin, Kostariku či mexický Cancún.

Některým zemím by uvolnění ovšem mohlo naopak pomoci. Jsou to třeba Martinik a Guadeloupe, které by mohly přilákat francouzsky mluvící turisty vytlačené z Kuby americkými rekreanty

Pro některé státy však bude dopad velmi bolestivý. Třeba na malém ostrově Aruba má cestovní ruch na celkového hrubém domácím produktu země podíl 88,4 procenta, což je vůbec nejvyšší podíl na světě. U množství dalších karibských zemí tento podíl činí více než 40 procent. Několik z takových zemí je navíc silně zadlužených a mají relativně nízký rating.

Generální ředitel Světové rady pro cestovní ruch David Scowsill je však optimističtější. Podle něj je ubytovací kapacita na Kubě nyní v podstatě zcela zaplněna. Loni zde počet turistů stoupl o pět procent a letos se čeká zvýšení dokonce o 14,3 procenta. Zemi bude podle něj nějakou dobu trvat, než se jí podaří vystavět hotely a další infrastrukturu, kterou bude potřebovat pro zvýšení počtu turistů. To podle něj znamená, že alespoň v nejbližších dvou až třech letech by turisté z USA na Kubě v podstatě pouze vytěsnili neamerické turisty na sousední ostrovy, a situace by nemusela být tak problematická.

 

Zdroj: ČTK

Ostrovům v Karibiku hrozí úpadek cestovního ruchu, důvodem je uvolnění vztahů Kuby a USA Foto: Shutterstock.com: Ostrov Aruba

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.