Ostrý střet Sobotky a Zemana podle expertů posílí znechucení z politiky

Na Pražském hradě vznikl v úvodu dnešní schůzky závažný konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.

Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi, takže mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka opáčil, že přišel diskutovat o aktuální situaci. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.

Sobotka předpokládá, že prezident bude jeho demisi chápat jako konec celého kabinetu, nikoliv jen premiéra. Dokument chce doručit v polovině května písemně, jako to učinili už předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Rusnok. Účinnost demise podle něj bude k polovině května.

Prezident Sobotkovi vyčetl, že způsobil krizi. Podle Sobotky však krizi zapříčinil ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku. "Krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády, tuto krizi vytvořil problém místopředsedy vlády Andreje Babiše, vláda fungovala velice dobře," řekl Sobotka.

Zeman Sobotku na úvod schůzky odkázal k mikrofonu a vybídl, ať se vyjádří. Sobotka uvedl, že neví, k čemu by se měl vyjádřit, protože přišel diskutovat s prezidentem. Zeman opáčil, že jeho vyjádření bude delší. "Ještě včera (ve středu) mě sekretariát předsedy vlády informoval, že premiér chce přijet na Hrad podat demisi, proto jsme připravili obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích vlád," uvedl.

Zeman poté přednášel proslov, jako by demisi převzal. "Takže mi, vážený pane premiére, dovolte, abych vám poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele vlády," uvedl Zeman. Sobotku také vyzval, aby vláda jako obvykle plnila dál své úkoly, ale nepřijímala žádná strategická rozhodnutí. Sobotkovi popřál mnoho úspěchů, zdraví a životní pohody.

Sobotka prohlásil, že přišel na Hrad k politickým konzultacím o aktuální situaci. Uvedl, že nebyl předem informován o tom, jaký ceremoniál byl připraven, a kritizoval způsob, jakým byl přijat. "Situace pro Českou republiku není jednoduchá, zaráží mne způsob, kterým Hrad přistoupil k této schůzce," řekl.

"Je to skutečně zbytečné a domnívám se, že to poněkud znevažuje tuto závažnou situaci (...). Doufám, že si uvědomujete vážnost problému," řekl Sobotka o způsobu, jakým byl přijat. "Taková už je česká politika i v těch nejvyšších patrech," dodal. Sobotka netrvá na tom, aby byl jmenován premiérem nové vlády. Sociální demokracie je podle něj připravena sestavit kabinet na základě současné koalice, její podmínkou ale je, aby ve vládě nebyl Babiš.

Oba politici se po ostré výměně názorů před novináři odebrali na plánovanou schůzku.

Spor znechutí Čechy

Dnešní slovní přestřelka premiéra s prezidentem může podle sociologa a politologa Daniela Kunštáta posílit znechucení české veřejnosti z politiky. Další politický vývoj se podle něj těžko odhaduje vzhledem k tomu, že Sobotkovy poslední kroky jsou nečekané. Nevyloučil však, že premiérovi a celé ČSSD získají sympatie veřejnosti. Politolog Tomáš Lebeda uvedl, že premiér mohl tušit, že prezident mu ve vypjaté chvíli nic nedaruje, a měl vládní krizi řešit jiným způsobem.

"Jestli jsme si mysleli, že česká politika si sáhla na své kulturní dno, tak jsme se možná mýlili. Zdá se, že současní političtí aktéři nás ještě mohou přesvědčit o opaku," ohodnotil vystoupení obou politiků Kunštát. Veřejnost podle něj spíš než podstatu konfliktu bude vnímat rozepři vysoce postavených ústavních figur. "Obávám se, že to může výrazně prohloubit velikou nedůvěru k politice, politické elitě a politickým stranám," uvedl.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ostrý střet Sobotky a Zemana podle expertů posílí znechucení z politiky Foto: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

  1. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

    Společnost ·

    Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

  2. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

    Byznys ·

    Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.