Osobnosti navržené na státní vyznamenání: kambodžský král či fotbalista Nedvěd

Senát dnes nominoval 38 osobností na státní vyznamenání. Jsou mezi nimi například kambodžský král Norodom Sihamoni, cestovatel Miroslav Zikmund, fotbalista Pavel Nedvěd nebo imunoložka Blanka Říhová.

V seznamu nominovaných jsou tradičně převážně váleční veteráni a vědci, ale také například režisér a dramatik Ladislav Smoček nebo někdejší ministryně zdravotnictví a současná senátorka ČSSD Milada Emmerová, která letos v listopadu oslaví sedmdesátiny.

Mnozí z kandidátů byli navrženi opakovaně. Platí to pro předsedkyni České imunologické společnosti Říhovou, historičku Zdeňku Hledíkovou, badatele v oblasti výzkumu rakoviny Jiřího Barteka nebo Kosovana Gjona Perdedaje. Ten se v září 2000 v Praze zastal ženy, kterou napadl dosud nedopadený zloděj. Ten pak na nominovaného zaútočil s nožem a způsobil jeho ochrnutí.

Mezi nominované patří někdejší komunistický politik Evžen Plocek, který se v dubnu 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, nebo vězeň komunistického režimu Miloslav Růžička.

Z vědců byli navrženi odbornice v oblasti neurosvalových onemocnění Miluše Havlová, která sama trpí tímto onemocněním, neurofyziologové Josef Syka a František Vyskočil, lingvista František Čermák, matematik Josef Kubát nebo expert na družicové navigační systémy František Vejražka. Nominaci získali také předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová a někdejší manažer mladoboleslavské automobilky Ludvík Kalma.

Sihamoni, který na kambodžský trůn usedl před deseti lety, patří mezi šest kandidátů, které senátoři navrhli na Řád Bílého lva. Připomněli, že Sihamoni žil a studoval v letech 1967 až 1975 v Praze, získal čestný doktorát na pražské AMU a jako jediný král obdržel také čestné občanství Prahy.

Seznam kandidátů, které dnes navrhl Senát na státní vyznamenání je k dispozici na senátním webu.

Zdroj: ČTK

Osobnosti navržené na státní vyznamenání: kambodžský král či fotbalista Nedvěd Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.