OSN vyzává Řecko, aby začalo řešit situaci přeplněných přijímacích center pro migranty

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek vyzval řeckou vládu, aby urychleně řešila situaci přeplněných přijímacích center pro migranty na ostrovech v Egejském moři. Tisíce běženců, včetně mnoha dětí, tam podle UNHCR žijí v nevyhovujících podmínkách a nedostává se jim ani náležité zdravotní péče. Situace se podle úřadu OSN bude zhoršovat s příchodem chladnějších měsíců. Mnozí totiž kvůli nedostatečným kapacitám žijí ve stanech.

UNHCR vyzval řecké úřady, aby urychlily přesun žadatelů o azyl z řeckých ostrovů na pevninu. Ten se sice děje, ale na ostrovy stále připlouvají další migranti od tureckých břehů. Ředitel tábora na ostrově Moria deníku Kathimerini řekl, že například ve středu odjelo do Atén 66 migrantů, ale týž den 55 nových z Turecka přijelo.

"V přeplněných táborech musejí lidé čekat i dlouhé fronty na zdravotní ošetření, mnozí mají také psychické problémy," popsal situaci UNHCR v prohlášení, které dnes zveřejnil na svých stránkách.

Zdroj: YouTube / DW Documentary

"Situace dosáhla bodu varu v táboře Moria," uvedl úřad OSN. Podle deníku Kathimerini žije v tomto táboře na ostrově Lesbos nyní 8360 migrantů, ač kapacita je zhruba 3100 lidí. Asi čtvrtina z běženců jsou děti.

Také na dalším řeckém ostrově Samos jsou kapacity takzvaných hotspotů (přijímacích a identifikačních center pro migranty) přeplněné. Podle UNHCR tam žije nyní asi 2700 migrantů, většinou Syřanů a Iráčanů, ale kapacita zařízení je jen asi 700 osob. Také na ostrovech Chios a Kos jsou centra přeplněná a jejich obsazenost se blíží dvojnásobku kapacity.

Podle UNHCR má nyní na řeckých ostrovech více než 3000 žadatelů o azyl povolení od úřadů odjet na pevninu. V srpnu jich odjelo asi 800, ale týž měsíc připlulo denně na ostrovy v průměru 114 nových migrantů. V červenci jich připlulo denně průměrně 83.

Od začátku letošního roku připlulo na řecké ostrovy z Turecka 19 150 migrantů, loni jich za celý rok bylo podle UNHCR 29 718 a v roce 2016 to bylo 173 450. Největší migrační vlnu zažily řecké ostrovy v roce 2015, kdy tam dorazilo 856 723 lidí. Jejich příliv se výrazně zpomalil díky dohodě EU s Tureckem.

 

 

Zdroj: ČTK

OSN vyzává Řecko, aby začalo řešit situaci přeplněných přijímacích center pro migranty Foto: YouTube / DW Documentary

reklama

Další články

 1. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 2. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

 3. Švédská koruna je nejníže od finanční krize

  Byznys ·

  Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Skandinávská země se nyní připravuje na velmi důležité volby, které by mohly dramaticky změn…

 4. Začne Amazon podnikat v kinoprůmyslu?

  Byznys ·

  Amazon se postupně oddaluje od svého původního podnikání, kterým byl prodej knih. V nedávné historii například koupil řetězec supermarketů s organickými potravinami Wh…

 5. Gazprom prudce zvýšil čtvrtletní zisk

  Byznys ·

  Největší ruská plynárenská společnost Gazprom ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk na 259 miliard rublů (84 miliard Kč) ze 48 miliard rublů ve stejném obdo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.