OSN: Pásmo Gazy potřebuje domy a nemocnice, ne boje

Během bojů v Pásmu Gazy bylo dosud zničeno asi 170 tisíc domů a přes sto objektů, které OSN používala pro uprchlíky. Gaza tak podle Roberta Serryho, blízkovýchodnícho zástupce OSN, bude potřebovat asi třikrát rozsáhlejší rekonstrukci než po konfliktu mezi lety 2008 a 2009.   

Podle Serryho, který hovořil o „bezprecedentní zkáze“, je to důvod, aby Izrael co nejrychleji uvolnil blokádu Pásma Gazy a umožnil dovoz stavebního materiálu.

Příměří mezi Izraelem a Palestinci bylo včera večer prodlouženo o den a potrvá tak do dnešní jedenácté hodiny večer. Izrael je ochoten uvolnit dovoz zboží, avšak s výjimkou všeho, co je využitelné pro bojové účely. Bude proto chtít zabránit tomu, aby se do pásma dostal volně cement, který Hamas využívá k výstavbě tunelů pod hranicí.

Serry v pondělí v RB OSN prohlásil, že systém dovozu materiálu pod kontrolou OSN „fungoval léta, což umožnilo dokončit velké projekty“. Teď prý Gaza potřebuje mnohem více materiálu než kdykoli předtím.

Norsko a Egypt chtějí uspořádat brzy, zřejmě začátkem září, konferenci dárců, kteří budou ochotni podílet se na obnově Pásma Gazy. „Dárcovské státy budou chtít mít jistotu, že mohou do Gazy dovážet stavebniny. Gaza potřebuje naléhavě domy, nemocnice a školy, ne rakety, tunely a boje,“ sdělil Serry.

Zdroj: ČTK

OSN: Pásmo Gazy potřebuje domy a nemocnice, ne boje Foto: Obyvatelé Gazy Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.