OSN hrozí jemenským povstalcům sankcemi, podpořila současného prezidenta

Rada bezpečnosti OSN jednohlasně podpořila jemenského prezidenta, jehož šíitští povstalci minulý měsíc přinutili opustit hlavní město. Patnáctičlenný orgán OSN schválil prohlášení, v němž hrozí postihy proti rebelům z kmene Húsíů. Podobné deklarace se však již v minulosti několikrát minuly účinkem.  

Rada bezpečnosti OSN v prohlášení vyzvala k obnovení jednoty Jemenu a podpořila legitimitu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Odsoudila rovněž akce Húsíů, kteří po dřívějším ovládnutí metropole Saná včera získali kontrolu i nad třetím největším městem Jemenu Táizzem. Rebelům rada hrozí „přijetím nových kroků“, pokud nepřistoupí na jednání s legitimní vládou.

Rada zároveň vyzvala všechny své členské země, aby do dění v Jemenu nezasahovaly. Šíitský Írán přitom Húsie dlouhodobě podporuje.

OSN již koncem loňského roku uvalila sankce na bývalého prezidenta Jemenu Alího Abdalláha Sáliha, jehož stoupenci bojují po boku rebelů. Deklaraci podobnou té včerejší přijala v únoru, Húsíové však vyhlásili, že se jí nepodřídí.

Jemen stojí v posledních měsících na prahu občanské války. Šíitští povstalci obsadili Saná a fakticky odstavili od vlády prezidenta Hádího. Od té doby postoupili až do oblastí, v nichž žijí sunnitští muslimové, a dostali se tak do střetu s místními kmeny a teroristickou organizací Al-Káida.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamal Benomár včera ve videohovoru se členy Rady bezpečnosti OSN označil za iluzi domněnku, že by Húsíové mohli získat pevnou kontrolu nad celým Jemenem. Zemi podle něj spíše hrozí občanská válka.

 

Zdroj: ČTK

 

OSN hrozí jemenským povstalcům sankcemi, podpořila současného prezidenta Foto: shutterstock.com - Budova OSN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.