Osm nejobávanějších elitních jednotek světa

Elitní a speciální jednotky jsou chloubou všech zemí. Účastní se misí, na které běžní vojáci nestačí. Pozorně sledují potenciální hrozbu, všímají si strategických cílů a mají na starost odvážné záchranné mise. Jaké jsou ale nejlepší elitní jednotky na Zemi? Internetový magazín Business Insider přichází nyní s žebříčkem osmi nejobávanějších speciálních jednotek na světě.

8. Jednotka SSG (The Special Services Group), Pákistán

V Pákistánu je lidé označují jako „Černé čápy“. Důvodem je jejich černá pokrývka hlavy. Trénink se skládá z 58 kilometrů dlouhého pochodu, jenž musí absolventi splnit během 12 hodin. Následuje pak osmikilometrový běh. Ten musí vojáci absolvovat v plné polní za 50 minut. V říjnu roku 2009 zachránilo komando SSG z kancelářské budovy 39 rukojmích držených ozbrojenci z teroristické skupiny Talibán. Ti měli před tím zaútočit na velitelství armády.

 

7. Speciální operační jednotka (UOE – Unidad de Operaciones Eseciales), Španělsko

Zdroj: Commons.wikimedia.org

Je jednou z nejrespektovanějších evropských speciálních jednotek. Původně byla v roce 1952 založena jako dobrovolnická jednotka s označením Amhibious Climbing Company. Od té doby kráčela po vzoru britských SAS s cílem stát se elitní bojovou jednotkou. Výcvik ve Speciální operační jednotce neúspěšně absolvuje mezi 70 až 80 procenty rekrutů.

 

6. Alpha Group, Rusko

Zdroj: Wikipedia.org

Je jednou z nejznámějších speciálních jednotek na světě. Tuto elitní protiteroristickou jednotku vytvořila v roce 1974 KGB (Výbor státní bezpečnosti – šlo o sovětskou tajnou službu). Nyní spadá pod novodobou FSB (Federální služba bezpečnosti). Jde o hlavní ruskou bezpečnostní službu. Ruské speciální jednotky Alpha Group se dostaly pod palbu kritiky v roce 2002. Během operace v moskevském divadle totiž podlehlo účinkům plynu 129 rukojmích, které drželi ozbrojení útočníci.

 

5. Protiteroristická jednotka (GIGN – Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale), Francie

Zdroj: Commons.wikimedia.org

Tato elitní jednotka spadá pod velení francouzských ozbrojených sil. Skupina se skládá z 200 profesionálně vycvičených vojáků, jejichž primárním úkolem je záchrana rukojmích. Podle Business Insideru se uvádí, že od svého založení v roce 1973 již zachránily více než 600 lidí. Francouzské právo znemožňuje zveřejňovat tváře členů těchto elitních jednotek.

 

4. Průzkumná jednotka Generálního štábu (Sajeret Matkal), Izrael

Zdroj: YouTube.com

Jde o speciální jednotku Izraelských obranných sil (IOS). Za její hlavní úkol lze považovat boj proti terorismu, analýzu nepřátelského území a sbírání údajů o protivníkovi. Její členové působí hluboko za nepřátelskou linií. Sajerat Matkal vznikla rovněž podle vzoru britských SAS. Výběr nových branců zahrnuje tvrdá cvičení spojená s odbornou přípravou. Ta souvisí s neustálým monitorováním ze strany lékařů a psychologů.

 

3. Speciální jednotky britské armády (SAS – Special Air Service), Velká Británie

Zdroj: YouTube.com / ELITE: Special Operations Forces - Law Enforcement Agencys - Intelligence Services 

K jejich založení došlo v roce 1941, kdy vznikly jako pluk. O rok později byly reorganizovány na jednotku. Na otázku, jaký význam sehrály SAS ve válce v Iráku, americký generál Stanley McChrystal řekl, že by to jednoduše bez nich nešlo. Podle serveru Wikipedia.org kandidáti musí absolvovat test osobní zdatnosti a každoroční kondiční test. Rovněž pochodují krajinou, co nejrychleji to jen jde. Vzdálenost se přitom každý den zvyšuje. Výcvik končí vytrvalostní disciplínou. Jde o 64 kilometrový pochod s veškerým vybavením přes vrchol hory Pen y Fan (nejvyšší hora jižního Walesu). Tento pochod musí zvládnout za 20 hodin. Po ukončení této disciplíny je další povinností rekrutů uběhnout 6,4 kilometru za 30 hodin a uplavat 3,2 km za 90 minut. Další etapou je pak výcvik v džungli (Belize, Brunej, Malajsie).

 

2. Britská speciální jednotka (SBS – Special Boat Service), Velká Británie

Zdroj: YouTube.com

Je to ekvivalent amerických Navy Seals. Výběrové řízení zahrnuje vyčerpávající vytrvalostní test, testování a školení v džunglích a deštných pralesech v Belize. Účastníci se podobně jako v SAS učí jak přežít. To zahrnuje přitom i intenzivní výslechy kandidátů. Oproti SAS se SBS zaměřuje na vodní operace.

 

1. Námořní, vzdušné a pozemní týmy Námořnictva Spojených států amerických (Navy SEALs), USA

Zdroj: Wikipedia.org

Pokud se chcete stát jejich členem, tak musíte zvládnout minimálně 42 kliků za dvě minuty, 50 sedů-lehů během dvou minut a 2,5 kilometrů uběhnout za 11 minut. To jsou ovšem podmínky před zahájením výcviku. Stejně jako předchozí speciální jednotky zahrnuje výcvik boj o přežití. Výcvik v Navy SEALs je jeden z nejtěžších. Jeho doba se odhaduje okolo 30 měsíců. Během ní se voják musí naučit metody a vědomosti nezbytné pro nasazení v reálné misi.

 

 

Zdroj: Business Insider, Wikipedia.org, YouTube.com, Zet

Osm nejobávanějších elitních jednotek světa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 2. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.