Osm jednoduchých způsobů, jak působit sebevědoměji

Sebejistota je důležitým klíčem k úspěšné kariéře. Lidé s velkým sebevědomím mají obvykle vysoké postavení a značný vliv. Jak dosáhnout sebejistoty, když před důležitým jednáním nebo prezentací cítíte nervozitu a necítíte se být pevní v kramflecích? Podívejte se na těchto osm bodů, které vám pomohou dosáhnout sebevědomějšího dojmu.

Člověk se musí soustředit na své vnější vystupování. Důvěru a sebejistotu mu může ještě před zahájením řeči získat řeč těla. Na jejím základě lidi rozlišují vůdce. 

1. Udržování očního kontaktu

Při jednání s lidmi udržujte oční kontakt. Nenechte se rozptylovat okolním prostředím nebo telefonem. Tím si důvěru nezískáte. Pokud zaměříte svoji pozornost na své oponenty, tak v nich vyvoláte pocit, že jsou pro vás důležití.

2. Potřesení rukou

Potřesení rukou je důležité nehledě na to, jestli poznáváte nového člověka. Stisknout ruku byste měli i osobě, kterou znáte delší dobu. Pevným stiskem ukazujete správnou intenzitu pro vyjádření pozdravu a určitého respektu.

3. Krátké a lehké dotyky ramene

Sebevědomí a vřelost ukážete tím, že během potřesení rukou se krátce a lehce dotknete ramene druhého člověka. Toto gesto používá podle magazínu Forbes často americký prezident Barack Obama. Pokud jste mladší nebo jednáte s nadřízeným, tak tento akt může být pro vás složité gesto. Jestliže se ale chcete v kariéře dostat výše, tak byste se měli začít chovat jako vůdci. Rychlý a jemný dotyk na rameni totiž symbolizuje sebevědomí a vůdčí schopnosti. To můžete přitom projevit v jakémkoli stádiu kariéry. Nejde vám totiž o vyvinutí určité formy dominance.

The White House

4. Vzpřímené postavení

Jestliže stojíte a promlouváte k davu nebo jednotlivci, tak stůjte vzpřímeně. Musíte si totiž uvědomit, že nejste u baru. Tato skutečnost dá vaší řeči větší míru důležitosti. Aktivně tím rovněž prokážete, že jste se zapojili do diskuze.

5. Nohy stojí pevně na zemi

Ve chvíli kdy mluvíte s veřejnosti nebo jednotlivcem, tak se ujistěte, že vaše nohy stojí pevně na zemi. Překřížením nohou, přesouváním váhy z jedné nohy na druhou nebo přešlapováním ukazujete osazenstvu svoji nervozitu.

6. Gestikulujte rukou

Čím více místa zabíráte, tím více sebejistoty vyzařujete. Nebojte se používat ruce ke gestikulacím. Ujistěte se ale, že své pohyby máte pod kontrolou. Příliš rychlý pohyb může totiž podle Forbesu vypadat chaoticky.

7. Problematika založených rukou

Nekřižte ruce. Založené ruce jsou známkou nervozity. Člověk pevně založí ruce na hrudi ve chvíli, když jej přepadne strach. Zkřížené ruce rovněž u ostatních lidí vyvolávají nepříjemné pocity. Vypadáte rezervovaně. Snažte se nechat otevřené dlaně, pokud jste na pódiu. Pokud naopak sedíte, tak nechte ruce na stole. V případě nervozity si rovněž můžete pomoci tužkou. Občas si toho můžete všimnout u moderátorů nebo hostů v televizních pořadech. 

8. Seďte u stolu

Pokud jste pozvání na schůzi, tak si rozhodně sedněte ke stolu a nestraňte se. Jde o příležitost na sebe upozornit a podílet se na diskuzi. První Afroameričanka zvolená do amerického Kongresu Shirley Chisholmová podle Forbesu řekla: „Pokud nebudete mít místo u stolu, tak si přineste skládací židli“. 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Osm jednoduchých způsobů, jak působit sebevědoměji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 2. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

 3. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 4. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.