Oslavy v Nice skončily tragédií. Řidič úmyslně najel do davu, zabil nejméně 84 lidí

Večerní útok ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, má podle poslední bilance 84 obětí. Informovaly o tom francouzské úřady, podle nichž je nejméně 18 lidí kriticky zraněno. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a hodlá prodloužit výjimečný stav v zemi o tři měsíce. Útočníkem byl podle policejního zdroje agentury AFP jednatřicetiletý Francouz tuniského původu, který patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.

K masakru došlo ve 22:30 na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Auto najelo ve velké rychlosti do davu a podle prokuratury zabíjelo a zraňovalo lidi na úseku dlouhém téměř dva kilometry. Útočník byl francouzské policii už dříve znám kvůli kriminální trestné činnosti, nikoliv kvůli podezření z terorismu. Tajné služby jej v hledáčku neměly. Tvrdí to francouzská média s odvoláním na policejní zdroje.

Zdroj: Twitter

Francouzská média rovněž uvádějí, že vyšetřovatelé v nákladním voze, ve kterém útočník najížděl do chodců, nalezli atrapy střelných zbraní a nefunkční granáty. U sebe měl i nejméně jednu funkční pistoli, se kterou opakovaně střílel.

„Hrůzný útok opět udeřil na Francii…Jeho teroristický charakter nelze popřít,“ řekl Hollande v mimořádném televizním vystoupení. „Musíme učinit vše pro boj proti zkáze terorismu,“ dodal prezident, který se ještě dnes chystá jihofrancouzské pobřežní město navštívit.

Zdroj: Twitter

Svědci vypovídají o hororových scénách. Jeden z nich řekl, že kamion se davem lidí valil jako koule mezi kuželkami. „Šílenou rychlostí se přihnal obrovský bílý náklaďák, který měnil směr tak, aby pokosil co největší počet lidí," řekl novinář listu Nice-Matin Damien Allemand. „Viděl jsem těla, jak podél cesty létala vzduchem jako kuželky. Slyšel jsem zvuky a křik, na které nikdy nezapomenu,“ dodal.

„Byla to rodinná událost, byla tam nemluvňata, děti a jen sledovat ty lidi, jak táhli své děti, když prchali ulicí, bylo neuvěřitelné,“ řekl zpravodaji BBC Kanaďan Ramiro Mora, jenž byl mezi těmi, kteří útok přečkali bez zranění.

Sanitky podle svědků nestíhaly odvážet zraněné do nemocnic, a tak se zranění shromažďovali a byli ošetřováni v improvizovaných zařízeních podél promenády. Jedno z nich vzniklo podle twitteru novináře Albana Mikoczyho v hotelu Negresco.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a jeho motiv dosud není znám. Došlo k němu osm měsíců poté, co teroristé z organizace Islámský stát zabili v Paříži 130 lidí. Od té doby platí v zemi výjimečný stav, který se dnes prezident Hollande rozhodl prodloužit o další tři měsíce. Pokud návrh schválí parlament, bude platit až do konce října.

Podle policisty citovaného AFP byly u řidiče auta, jehož zastřelila policie, nalezeny doklady patřící 31letému obyvateli Nice s tuniskými kořeny.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Oslavy v Nice skončily tragédií. Řidič úmyslně najel do davu, zabil nejméně 84 lidí Foto: ČTK/AP/Sasha Goldsmith

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.