Oscaři za rok 2015: DiCaprio se dočkal své první sošky; dominovala akční sci-fi Šílený Max

Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli dostal v noci na dnešek Leonardo DiCaprio za představitelem lovce Hugha Glasse ve snímku REVENANT Zmrtvýchvstání. Je to první Oscar 41letého herce, který tak proměnil až svou pátou nominaci. Oscara pro nejlepší film získalo novinářské drama Spotlight. Letošnímu 88. ročníku udílení Oscarů cen Americké filmové akademie kraluje australská akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta, která si odnesla šest sošek.

Šílený Max: Zběsilá cesta dominoval hlavně v technických kategoriích. Snímek má na kontě oscara za nejlepší kostýmy (převzala Jenny Beavanová), za nejlepší výpravu a dekorace (Colin Gibson a Lisa Thompsonová), za nejlepší masky (Lesley Vanderwaltová, Elka Wardegaová a Damian Martin). Margaret Sixelová si z Hollywoodu odveze Oscara za střih. Šílený Max proměnil i nominace v kategoriích zvukové efekty (Mark Mangini a David White) a zvuk (Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo).

Největší překvapení předávání cen akademie se událo až na jeho konci. Oscara pro nejlepší film získal snímek Spotlight. Novinářské drama zvítězilo nad filmem REVENANT Zmrtvýchvstání, který byl považován za favorita. Snímek Spotlight vypráví o týmu reportérů z listu Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali kauze zneužívání dětí v katolické církvi.

Film REVENANT Zmrtvýchvstání proměnil kromě hlavní mužské role nominaci i za nejlepší kameru, kterou získal již potřetí za sebou Emmanuel Lubezki, a za režii Alejandra Gonzálese Iňárritu. 

Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli dostala Brie Larsonová. Ve filmu Room ztvárnila roli matky, která se snaží zpříjemnit dětství synovi, s nímž je vězněna v jednom pokoji. Šestadvacetiletá herečka porazila například herecké legendy Cate Blanchettovou nebo Charlotte Ramplingovou.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal v noci na dnešek maďarský snímek Saulův syn. Film z prostředí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi je celovečerním debutem režiséra Lászlóa Nemese.

Svého prvního Oscara za nejlepší hudbu získal v noci na dnešek legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Na jejím vzniku se podíleli členové Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Sedmaosmdesátiletý Morricone proměnil až svou celkově šestou nominaci na Oscara v dané kategorii. V roce 2006 ale dostal čestnou cenu Akademie filmového umění a věd.

Oscar pro nejlepší herečku ve vedlejší roli náleží Švédce Alicii Vikanderové za ztvárnění role manželky dánského transsexuálního malíře Einara Wegenera ve filmu Dánská dívka. Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Mark Rylance z filmu Most špiónů. Na trofej tak nedosáhl například Sylvester Stallone.

Oscara za nejlepší původní scénář získali Thomas McCarthy a Josh Singer za Spotlight. Trofej za nejlepší adaptovaný scénář dostali Adam McKaye a Charles Randolph za film Sázka na nejistotu.

Oscar za vizuální efekty byl udělen spolutvůrcům britské sci-fi Ex Machina Andrew Whitehurstovi, Paulu Norrisovi, Marku Ardingtonovi a Saře Bennettové.

Oscar pro nejlepší krátkometrážní animovaný film patří chilskému snímku Historia de un oso (Medvědí příběh), pro celovečerní americkému filmu V hlavě.

Oscarovou ceremonií provázel 51letý komediální herec Chris Rock. V úvodním proslovu bagatelizoval údajnou rasovou nevyváženost Oscarů a diskriminaci v Hollywoodu. Rock je sám Afroameričan.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Oscaři za rok 2015: DiCaprio se dočkal své první sošky; dominovala akční sci-fi Šílený Max Foto: ČTK/APInvision/Chris Pizzello

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.