Organizace Human Rights Watch obvinila Izrael z válečných zločinů

Organizace Human Rights Watch (HRW) dnes obvinila Izrael ze spáchání válečných zločinů během nedávné ofenzivy v Pásmu Gazy. Závěry této organizace ba ochranu lidských práv souvisejí s vyšetřování útoků na tři školy provozované OSN, ve kterých se skrývali palestinští uprchlíci.

Při útocích 24. a 30. července a 3. srpna přišlo o život 45 lidí včetně 17 dětí, kteří se skrývali ve školách. Podle Human Rights Watch nebyly v okolí škol žádné zjevné vojenské cíle a některé z útoků byly „nahodilé“.

„Izraelská armáda podnikla útoky na tři dobře značené školy nebo do jejich blízkosti. Věděla, že v těchto školách našly přístřeší stovky lidí. Zabila a zranila množství civilistů,“ uvedl zvláštní poradce HRW Fred Abrahams.

„Izrael nenabídl žádné přesvědčivé vysvětlení těchto útoků. Do těch škol se lidé uchýlili kvůli ochraně, ale nakonec je čekalo krveprolití,“ dodal Abrahams.

Izraelská armáda podle agentury AP zatím nová obvinění nekomentovala. Židovský stát již dříve obvinil radikální palestinské hnutí Hamas, že využívá civilistů jako lidské štíty. Vlastní vyšetřovací komisi jmenovala rovněž OSN - jsou v ní odborníci na mezinárodní právo, které povede kanadský profesor mezinárodního práva William Schabas. Výslednou zprávu o svém vyšetřování mají předat Radě OSN pro lidská práva do března příštího roku.

Ve středu Izraelci oznámili, že jejich vojenský prokurátor zahájil rovněž trestní řízení, které má objasnit několik incidentů z nedávných bojů v Pásmu Gazy. Padesátidenní konflikt v Gaze trval do 26. srpna a o život při něm přišlo přes 2000 lidí. V polovině září mají údajně začít v Egyptě rozhovory o trvalém příměří, nynější klid zbraní je považován za dočasný.

Zdroj: ČTK

Organizace Human Rights Watch obvinila Izrael z válečných zločinů Foto: ČTK: Gaza, 10. 9. 2014

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.