Orbán se postavil proti Macronově kritice Východu, Merkelová ji naopak podpořila

Dotčeně zareagovali představitelé Maďarska a Polska na výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s novináři z osmi evropských deníků kritizoval údajně zrádný a cynický přístup východoevropských politiků k záležitostem Evropské unie. EU jim podle Macrona slouží jen k čerpání peněz, aniž by respektovali její hodnoty a pravidla - a za to by prý měli pykat. Německá kancléřka Angela Merkelová podle DPA naopak během summitu EU v Bruselu vyjádření šéfa Elysejského paláce podpořila.

Polsko je podle premiérky Beaty Szydlové připraveno diskutovat s francouzským prezidentem, avšak na Macronovi záleží, jak se debata povede a jak bude vypadat spolupráce, tedy „zda se (Macron) chce předvádět v médií předpojatost vůči středoevropským státům, anebo zda také chce hovořit věcně?“. Poznamenala také, že je lepší se držet faktů než předsudků.

„Macron se neuvedl zrovna povzbudivě; usmyslel si, že nejlépe ukáže své přátelství tím, že se neprodleně pustí do středoevropských zemí. Takto se to nedělá, ale brzy to pozná,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, hájící v Bruselu maďarské odmítání unijních kvót na přerozdělování uprchlíků.

„Ptejte se Francouzů - my jsme nikdy nikoho v životě nezradili,“ prohlásil šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski v reakci na „překvapivé“ Macronovy výroky. Na dotazy novinářů, zda nadále věří ve zlepšení vztahů s Francií, odpověděl, že zůstává silně věřícím člověkem. „I francouzský byznys musí vidět, že Polsko není samoobsluha. Jestli chce s námi spolupracovat, pak se musí k Polsku chovat poctivě,“ řekl Waszczykowski televizi TVN 24.

Český premiér Bohuslav Sobotka je rád, že by se měl v pátek ráno s francouzským prezidentem sejít společně s premiéry dalších zemí visegrádské skupiny. „Chci zdůraznit argumenty, které máme z hlediska migrační krize,“ podotkl. „My nesouhlasíme s těmi návrhy, které se týkají přerozdělování uprchlíků, povinných kvót. Vidíme tam velká rizika,“ zopakoval.

Německá kancléřka Merkelová podle DPA Macronovu kritiku podpořila. „Dnes není den hrozeb, ale musí se to neustále říkat,“ řekla. Zdůraznila, že Evropská unie je „společenstvím hodnot“ a podpořila také rozhodnutí Evropské komise zahájit kvůli chybějící solidaritě v uprchlické politice řízení vůči Polsku, Česku a Maďarsku. Tyto země podle komise neplní unijní povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka.

„Když slyším některé politické vůdce z východní Evropy, tak si myslím, že se dopouštějí dvojí zrady. Zříkají se zásad a odvracejí se od Evropy. Je to cynický přístup k EU: slouží jim k rozdělování peněz, bez dodržování hodnot,“ prohlásil Macron v interview, zveřejněném v listech Le Figaro, El País, Sueddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, Le Soir, Le Temps, The Guardian a Gazeta Wyborcza. Zdůraznil, že Evropa není samoobsluha, ale společenství, které nerespektování zásad oslabuje, a tak země nedodržující pravidla musí nést „veškeré politické důsledky“.

Francouzský prezident se také domáhá přísnějších pravidel pro vysílání pracovníků ze středu a východu Evropy do Francie, kde konkurují Francouzům.

 

 

Zdroj: ČTK

Orbán se postavil proti Macronově kritice Východu, Merkelová ji naopak podpořila Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com: Viktor Orbán

reklama

Další články

  1. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

  2. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.