„Orbán poprvé po šesti letech něco prohrál,“ říká Palata k neplatnému referendu

Drtivá většina Maďarů v nedělním referendu odmítla kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii, výsledek hlasování je ale neplatný. Volební účast totiž nedosáhla potřebných 50 procent, přestože bylo na předvolební kampaň vynaloženo přes miliardu korun. Podle komentátora a novináře Luboše Palaty je to pro maďarského premiéra Viktora Orbána drtivá porážka. Výsledek také ukazuje na to, že jeho pozice v zemi slábne.

Podle předběžných výsledků bylo platných hlasovacích lístků 3,2 milionu, přičemž pro platné hlasování bylo potřeba 4,1 milionu hlasů maďarských voličů. Volební účast se tak pohybovala jen kolem 40 procent. „Je to i díky tomu, že situace kolem migrační krize se opravdu v posledních měsících uklidnila. Přes Maďarsko už prakticky žádní migranti ze směru od Turecka nepřechází,“ řekl Palata. Podle něj tak většina maďarských občanů nepovažuje otázku, zda Evropská unie přidělí Maďarsku v rámci kvót dva tisíce migrantů, za tak velký problém, aby šlo k hlasovacím urnám.

I přes to ale Orbán označil výsledek za unikátní. Vyslovil se také, že chce navrhnout ústavní zákon, který kvóty odmítá. „Bude to ale trochu otazník, protože maďarská vládní strana Fides nemá ve svém parlamentu ústavní většinu. Bude opravdu velkou otázkou, zda někdo z opozice bude hlasovat společně s touto vládní stranou. Znamenalo by to, že by Viktoru Orbánovi připsal body, které si doopravdy nezaslouží,“ poznamenal Palata na rádiu Zet.

Orbánova prohra

Maďarská opozice, ale i například lucemburský ministr zahraničí a v neposlední řadě západní komentátoři výsledek referenda vidí jako velkou Orbánovu prohru. Stejného názoru je i Palata. „Prohrál to poměrně jednoznačně a prohrál to podle pravidel, které si sám vymyslet. To ukazuje, že jeho pozice v Maďarsku není zdaleka tak pevná, jak to vypadá,“ řekl s tím, že ona většina, která nepřišla k referendu by už nemusela chtít mít Orbána nadále za svého premiéra.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Orbán poprvé po šesti letech něco prohrál,“ říká Palata k neplatnému referendu Foto: Viktor ORBÁN; Zdroj: Cylonphoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

    Byznys ·

    Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.