Opuštěný nacistický resort znovu ožívá jako luxusní bytový komplex

Tři roky před začátkem druhé světové války objednal nacistický vůdce Adolf Hitler na ostrově Rujána ( Rügen ) stavbu největšího turistického letoviska. Nacisté ho nazvali Prora. Budovy letoviska se rozkládají na délce 4,5 kilometrů a měly být schopny pojmout 20 tisíc lidí. Pak ale v roce 1939 začala válka a stavba byla pozastavena - až do nynějška.

Na plážovém letovisku pracovalo v letech 1936 až 1939 bezmála devět tisíc dělníků. Vznikla tak nejpůsobivější stavba té doby. Osm obrovských budov z betonu a kamene, které mohou trochu připomínat první vlnu komunistických sídlišť z 50. let. Pro účel rekreačního střediska však prostory nikdy nebyly využity.

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Až v roce 2013 koupila německá realitní společnost Metropole Marketing práva na obnovu Prory a začala tak cestu k budování luxusních letních domů a bytových komplexů. První blok z celkových osmi je podle serveru Daily Mail už dokončený a otevřený veřejnosti. A takto by komplex měl vypadat poté, co bude rekonstrukce kompletní. To bude podle Metropole Marketing v roce 2022. 

Metropole Marketing

Metropole Marketing

Metropole Marketing

Komplex bude rozdělen mezi Prora Solitaire Home a Prora Solitaire Hotel Apartments and Spa. Tedy na bytové jednotky a hotelové jednotky s lázněmi. Cena bytu se podle Business Insideru pohybuje mezi 400 tisíci a 725 tisíci dolary (9,7 až 17,6 miliony korun).

Metropole Marketing

Metropole Marketing

Metropole Marketing

Metropole Marketing

V prvním (již otevřeném) komplexu je prodáno 95 procent bytů. Historik Roger Moorhouse nicméně pro server Business Insider uvedl, že pochybuje v to, zda lidé zde budou chtít trávit svůj čas, a to vzhledem ke vzdálenosti od hlavního města a historii místa. O tom, že budovy nikdy nepřekonají svoji nacistickou minulost, hovoří i historik Katja Lucke, který provozuje tamní muzeum.

„Minulost je minulost. Prora může byli postavena nacisty, ale nikdy ji oni nebo jejich vojáci nepoužívali. Nyní je místo krásné, návštěvníci se chtějí dostat zpět do přírody a užijí si jeho krásu,“ zareagoval na tyto názory mluvčí developerské firmy.Zdroj: Zet, Business Insider, Daily Mail

Opuštěný nacistický resort znovu ožívá jako luxusní bytový komplex Foto: Metropole Marketing

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.