Optimismus na světových M&A trzích zůstává, je ale o poznání nižší než před půl rokem

Situace na globálním trhu fúzí a akvizic by se měla i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Podle nejnovějšího EY Barometru investiční důvěry letos plánuje akvizici polovina oslovených společností. Třicet procent z dotazovaných dokonce předpokládá, že se podmínky během následujícího roku ještě zlepší. Podle vedoucího partnera transakčního poradenství společnosti EY Vladislava Severy to však před šesti měsíci bylo ještě šedesát procent dotazovaných.

Nejnovějšího EY Barometru investiční důvěry se zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a dalších vrcholových manažerů ve 45 zemích světa. Z nich až polovina uvedla, že v příštích měsících plánují fúzi nebo akvizici. Důvodů posilujících zájmů o fúze a akvizice je podle Severy několik. Jeden z velkých vlivů je podle něj je levná dostupnost akvizičního financování díky nízkým úrokovým sazbám. „Druhým faktorem je, že se nám mění úloha důležitosti technologie ve všech možných odvětvích ekonomiky. Fúze a akvizice, které jsou spouštěné tím, že potřebujete získat novou technologii, kterou potřebujete do svého hodnotového řetězce, jsou také dost často čerstvým zdrojem nových fúzí a akvizicí,“ dodal na rádiu Zet.

Z průzkumu mimo jiné vyplývá zvyšující se trend větších akvizic. Důkazem může být převzetí druhého největšího pivovaru na světě SABMiller jeho větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Dohodu v hodnotě více než 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč) by mělo do konce měsíce schválit americké ministerstvo obchodu.

Manažeři také upřednostňují zahraniční akvizice před domácími. Zájem je o Spojené státy, Velkou Británii, Německo, Indii nebo Čínu. „Důvodem může být, že domácí akviziční cíle se prostě vyčerpají po nějakém čase a už ve svém oboru nemáte, koho byste mohli převzít. Nebo ve vaší zemi nemusí existovat ta správná technologie, která se vám hodí do podnikání,“ řekl Severa.

EY Barometr také sleduje, zda se podmínky pro uskutečnění fúzí a akvizic zlepšují, zhoršují, anebo zůstávají stejné. Třicet procent z dotazovaných předpokládá, že se podmínky během následujícího roku ještě zlepší. „Před půl rokem z podobné množiny oslovených šedesát procent odhadovalo, že se podmínky ještě zlepší, takže nálada zůstává stále pozitivní, ale už ta pozitivní změna do budoucnosti není tak silně očekávána jako před půl rokem,“ řekl Severa, podle kterého je zatím ve hvězdách, co se sentimentem na poli fúzí a akvizic provede odchod Velké Británie z Evropské unie.

 

 

Celý rozhovor  s vedoucím partnerem transakčního poradenství společnosti EY Vladislavem Severou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Optimismus na světových M&A trzích zůstává, je ale o poznání nižší než před půl rokem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.