Oprava nečekané závady vyřadila z provozu v Dukovanech čtvrtý blok

V Jaderné elektrárně Dukovany došlo k neplánované odstávce čtvrtého bloku. Energetici tak dostali prostor pro opravení závady, jež způsobila únik neradioaktivní vody ze sekundární části elektrárny. Podle dosavadních předpokladů by délka odstávky měla být v řádu dnů. Informoval o tom ve středu mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výkon bloku začala elektrárna snižovat už v úterý večer. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.

Výkon čtvrtého bloku energetici snižovali od úterních 22:00, po kontrole se pak rozhodli blok odstavit. „Potvrdil se únik čisté neradioaktivní vody ze sekundární části elektrárny,“ uvedl mluvčí. Víc vody se objevilo v záchytném drenážním systému, který je monitorován. Podle mluvčího jde o menší zvýšení objemu vody. Konkrétní závadu ale mohou technici zjistit, až se vychladí blok.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Poslední letošní plánovaná odstávka tam skončila minulou sobotu, týkala se bloku číslo tři. V tiskové zprávě pak ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský uvedl, že tím také skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek, spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.

U dukovanských bloků tři a čtyři žádá firma ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí na konci roku. Pro bloky jedna a dvě už ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získal.

 

Zdroj: ČTK

Oprava nečekané závady vyřadila z provozu v Dukovanech čtvrtý blok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.