Operátoři musí snížit velkoobchodní ceny sítí LTE, vyzval je k tomu ČTÚ

Český telekomunikační úřad vyzval mobilní operátory ke snížení velkoobchodních cen přístupu k sítím LTE. Měli by tak učinit do konce dubna. Vysokorychlostní sítě jsou podle regulátora k dispozici více než rok, ale žádný ze zhruba sedmi desítek virtuálních operátorů doposud nezačal nabízet služby s LTE. Podle operátorů ceny většinou vycházejí z konkrétních jednání s virtuálními operátory, připustili ale, že se zatím s nikým nedohodli.  

„Komunikaci mezi námi a ČTÚ nechceme komentovat. Naši cenovou politiku a změny velkoobchodních a maloobchodních cen nekomentujeme a předem změny nesdělujeme. Ceny jsou nástrojem diferenciace a předmětem konkurenčního boje,“ řekla mluvčí společnosti Vodafone Markéta Kuklová.

Zveřejnit velkoobchodní nabídku pro virtuální operátory měly společnosti O2, T-Mobile a Vodafone podle podmínek, za kterých vydražily kmitočty pro LTE v předloňské aukci. Operátoři sice velkoobchodní nabídky vytvořili, ale stanovili takové ceny, které jsou pro další firmy neakceptovatelné.

„Ceny zveřejněné jednotlivými operátory neumožňují požadovanou ekonomickou replikovatelnost jejich maloobchodních služeb. Proto předseda rady úřadu na počátku března vyzval všechny tři mobilní operátory k významné úpravě (snížení) velkoobchodních cen, především ceny za jednotku přenesených dat,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Operátoři za frekvence pro vysokorychlostní sítě LTE zaplatili dohromady 8,5 miliardy korun. Sítě vysokorychlostního mobilního internetu pokrývají přes 90 procent české populace. Umožňují maximální teoretickou rychlost stahování přes 200 Mbit/s.


Zdroj: ČTK

Operátoři musí snížit velkoobchodní ceny sítí LTE, vyzval je k tomu ČTÚ Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.